Četvrtak 09.09.2010.
12:45 >> 13:43h
Srna

BiH ipak glasa o Rezoluciji o Kosmetu?!

Još bez dogovora oko nastupa u Generalnoj skupštini UN: Haris Silajdžić, Nikola Radmanović i Željko Komšić
 

"S obzirom da je došlo do promene situacije nakon što je Srbija usaglasila tekst rezolucije sa Evropskom unijom, koja je po ovom pitanju jedinstvena, ojačan je stav srpskog člana Predsedništva Nebojše Radmanovića da BiH treba da podrži tekst rezolucije", izjavio je Srni Radmanovićev savetnik Danilo Petrović.

Do 13 sati stav BiH još nije bio usaglašen, a rok za postizanje dogovora ističe u 16 časova.

Petrović je za "Nezavisne novine" rekao da bi glasanje ambasadora BiH o rezoluciji o Kosmetu predstavljalo kršenje Ustava BiH.


On je podsetio da na prošloj sednici Predsedništva BiH nije prihvaćen zahtev člana iz RS Radmanovića da se na dnevni red uvrsti izjašnjavanje BiH o rezoluciji Srbije u Generalanoj skupštini UN, tako da nije zauzet stav, niti je Predsedništvo, koje je po Ustavu nadležno za spoljnu politku, donelo odluku na osnovu koje ambasador može da glasa.

Na Generalnoj skupštini UN predlog rezolucije o Kosmetu, koji su usaglasile Srbija i EU, predstaviće šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

Rezolucija je rezultat dogovora Srbije, 22 države EU koje su priznale i pet država EU koje nisu priznale nezavisnost Kosmeta.

Predsednik Srbije Boris Tadić je rekao ranije da rezolucija ni na koji način ne sadrži priznanje nezavisnosti Kosmeta. U novoj rezoluciji nema, za neke evropske partnere sporne rečenice, da jednostrana secesija ne može biti prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja.

Izostavljena je i formulacija da se dijalogom reše sva otvorena pitanja, a umesto toga, izmenjena rezolucija pozdravlja spremnost EU da olakša proces dijaloga između Beograda i Prištine.


Srbija je Generalnoj skupštini UN dostavila rezoluciju o Kosmetu nakon što se Međunarodni sud pravde u Hagu odredio povodom deklaracije o nezavisnosti Kosova, te utvrdio da ona nije suprotna međunarodnom pravu.


BiH, koja nije priznala Kosmet, nema usaglašen stav o rezoluciji, koja bi se danas mogla naći na dnevnom redu Generalne skupštine UN i na koju se mogu ulagati i amandmani do trenutka glasanja.

Predsednik Srbije Boris Tadić i šef evropske diplomatije Ketrin Ešton usaglasili su stavove da se u Rezoluciji, koja će biti razmatrana na sednici Generalne skupštine UN, navede da sever Kosmeta ima poseban status, da srpski manastiri imaju eksteritorijalnost i da se započne sa pregovorima o tehničkim pitanjima, javlja Srna.

2024 © - Vesti online