Utorak 07.09.2010.
22:50
Tanjug

ExYu parlamentarne grupe prijateljstva za gradnju mira

Slavica Đukić Dejanović

Marčenaro, koji je i predsednik Komisije italijanskog Senata za ljudska prava, ocenio je Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, koju je Skupština Srbije usvojila u martu, kao mudar i hrabar potez, visoko cenjen od strane EU, saopšteno je iz kabineta predsednice Skupštine.

Đukić-Dejanović i Marčenaro su se složili da bi parlamentarne grupe prijateljstva zemalja bivše Jugoslavije mogle značajno da doprinesu izgradnji mira, usvajanju evropskih vrednosti, ali i poboljšanju ukupnih odnosa.

Predsednica srpskog parlamenta je istakla da je izgradnja poverenja u svim zemljama bivše Jugoslavije potreba svih njihovih građana, a da parlamentarna diplomatija značajno otvara vrata za poboljšanje odnosa, pri čemu susreti parlamentaraca imaju uticaj na dalji razvoj političkih i ekonomskih odnosa i izgradnju mira.

Parlamentarca SE iz Italije ugostili su i poslanička grupa Demokratske stranke Srbije, na čelu sa šefom Milošem Aligrudićem, kao i Srpska radikalna stranka.

Aligrudić, koji je član stalne delegacije Skupštine Srbije pri PS SE, istakao je da su odnosi Srbije sa zemljama nekadašnje Jugoslavije poslednjih godina poboljšani, ali da mnoga ključna pitanja, poput povratka izbeglica i njihove imovine, tužbe za genocid Hrvatske protiv Srbije i protivtužbe Srbije, nisu ni izdaleka rešena.

Preduslov za pomirenje, prema njegovim rečima, jeste utvrđivanje istine o žrtvama svih naroda, ali i pravedno rešenje statusa Kosova i Metohije.

Radikali su Marčenaru preneli da nikada neće prihvatiti nezavisno Kosovo i Metohiju i da će učiniti sve da se ono vrati u ustavni poredak Srbije, kao i da nikada neće privatiti "okupaciju" Srpske krajine.

SRS, kako su preneli predstavnici te stranke, ne prihvata ulazak u EU, jer je EU, pored SAD, "bila jedna od glavnih činilaca događaja na prostorima bivše SFRJ", saopšteno je iz Skupštine Srbije.

2024 © - Vesti online