Ponedeljak 30.08.2010.
16:05
Tanjug

Otkrivena spomen ploča srpskim žrtvama

Članovi porodica nestalih i građani položili su potom ruže na spomen ploču, a predsednica Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih s Kosova i Metohije Verica Tomanović pročitala je pismo Odbora regionalne konferencije nestalih.


Pismo sa istovetnom sadržinom, upućeno predstavnicima svih institucija vlasti i političkim partijama u zemljama regiona, pročitano je danas u Sarajevu i Vukovaru, gde su i udruženja nestalih BiH i Hrvatske obeležila Međunarodni dan nestalih.


U pismu porodice nestalih od svih traže da prestanu sa "licitiranjem i zlouoptrebom žrtava", kao i "lažnim obećanjima zarad svog sitnog profesionalnog ili ličnog interesa".

One su istakle da 15 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma i Rezolucije Saveta bezbednostti UN 1244, za njih još traje rat jer nisu otkrili šta se dogodilo sa njihovim najmilijima.


U pismu je istaknuto da su "naredbodavci, egzekutori i izvršioci zločina" uzeli sebi za pravo da posmrtne ostatke žrtava i po nekoliko puta skrnave, premeštaju s mesta ukopavanja i zameću trag, a porodicama serviraju neizvesnost, koja je teža od istine.


"Počnte se suočavati sa prošlosću i govorite istinu o stradanjima u proteklom ratu", poručile su porodice nestalih u reionu.


Od onih u Evropskoj uniji, koji odlučuju o prijemu u članstvo, porodice nestalih su zatražile "da nijednoj državi ne dozvole da postane njihov član dok se ne reše sudbine nestalih osoba s prostora bivše Jugoslavije".


"Najbolje bi bilo da su ovakve ploče podignute na mestima gde su naši najmiliji nestali ili ubijeni, ali to, nažalost, nije moguće na prostoru Kosova i Metohije, Bosne i Hercegovine, a ni Hrvatske, jer oni koji su počini zločine nisu spremni da se suoče sa istinom", rekao je predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović.


"Podaci o broju nestalih i ubijenih govore da je većina zločinaca prošla nekažnjeno", ukazao je on i u kratkom obraćanju okupljenima podsetio da je među nestalima i stradalima najveći broji civila.


"Oni se danas ne sahranjuju na porodičnim grobljima, ne drže im se opela u njihovim crkvama i to treba da zabrine, ne one koji to ne daju, nego one koji su dozvoli da se ti zločini dese", kazao je Odalović.


On je obećao da će vlasti Srbije i vladina Komisija za nestale učiniti sve da se rasvetli sudbina više od 4.000 Srba koji se još vode kao nestali u regionu.


Podizanje spomen ploče inicirala je Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije, a odobrili Srpska pravoslavna crkva i Skupština grada Beograda, koja je i finansijski pomogla ovu akciju.


Svečanosti otkrivanja spomen ploče Srbima stradalim u proteklim ratovima na području bivše Jugoslavije prisustvovali su Mlađan Đorđević i Rade Dubajić, savetnici predsednika Srbije Borisa Tadića i potpredsednika Vlade Jovana Krkobabića, kao i potpredsednik Skupštine grada Beograda Zoran Alimpić.

2024 © - Vesti online