Policajci: Tadiću, nama je stvarno loše!
"Naveli smo deo problema, a to su najava usvajanja lošeg Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju, loši uslovi rada, materijalno-tehničkih sredstava, neadekvatna oprema, kao i loš materjalno-socijalno položaj zaposlenih", rekao je predsednik tog sindikata Momčilo Vidojević.
Sindikalci smatraju da je predloženi zakonski akt o penzijama devalvira i obesmišljava beneficirani radni staž, destimuliše policajce i one koji imaju nameru da se ubuduće zapošljavaju na tim poslovima.
Oni podsećaju da beneficije nemaju zbog "povlašćenog" statusa, već zbog rizika posla koji obavljaju, učešća u akcijama koje često nemaju ograničeno trajanje, svakodnevnog stresa na poslu i rada koji prouzrukuje česta oboljenja i smanjuju radnu sposobnost.
Prethodno predstavnici NPSS su na konferenciji za novinare istakli loš status policijskih službenika, neadekvatan položaj u društvu i vrednovanje, odnosno zarade i, kako kažu, sve učestalije napade. Oni su istakli da je to samo deo njihovih problema.
Ukazano je da sve to negativno utiče na kvalitet posla koji obavljaju policijski službenici.
"Država ne sme da dozvoli da se policajac snalazi kako bi preživeo i prehanio svoju porodicu", rekao je lider tog sindikata Vidojević i dodao se korupcija u policiji može izbaciti jedino ukoliko su policijski službenici adekvatno plaćeni za svoj posao.
Glavni urednik portala za borbu protiv korupcije "Pištaljka" Vladimir Radomirović istakao je da se od oko 300 dobijenih prijava, 15 odnosi na policiju, kao i da je samo jedna prijava došla iz same policije.
On je pozdravio odluku N P S S da podrži kolege koje žele da, kako je rekao, ustanu protiv korupcije i pozvao sve pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova da slobodno, sa svojih privatnih ili javnih, a ne službenih kompjutera, ili telefona prijave ono što im se dešava. Radomirović je kazao da se dobijene prijave odnose na saobraćajnu policiju za uzimanje mita, postupanje pogranične policije i korupciju sa dobijanjem vozačkih dozvola.