Petak 20.08.2010.
01:16
Vestionline

Glavaš ostaje i bez čina

Branimir Glavaš

"Reč je o vrlo teškom krivičnom delu. Nema drugog izbora i zakon traži da se u takvim slučajevima oduzme odlikovanje", rekao je Josipović novinarima.

Odbio da primi presudu iz Hrvatske

 

Glavaš je, kao osuđenik za ratne zločine nad Srbima u Osijeku, odbio da primi presudu koja mu je početkom meseca iz Hrvatske dostavljena poštom, zbog čega je odlučeno da mu je uruči Interpol, izjavio je "Glasu Srpske" portparol Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić.


"Uručivanje presude najpre je išlo redovnim putem - poštom, ali pošto mu nije uručena, odlučeno je da to učini Interpol, kome smo uputili zahtev za to", rekao je Devčić.


On je dodao da je presuda Glavašu poštom poslata čim je iz Vrhovnog suda Hrvatske dostavljena Županijskom sudu, a to je bilo krajem prošlog meseca.


"Čeka se da se presuda uruči Branimiru Glavašu, posle čega bismo je mogli proslediti i Ministarstvu pravosuđa Hrvatske, a ono dalje da prosledi BiH da je potvrdi i postupa po njoj", kazao je Devčić.


U Ministarstvu pravosuđa rekli su banjalučkom "Glasu Srpske" da ne mogu ništa da urade kada je reč o Glavašu dok im Županijski sud zvanično ne uruči presudu.


Vrhovni sud Hrvatske je 30. jula smanjio Glavašu kaznu sa deset na osam godina zatvora zbog ratnih zločina počinjenih nad Srbima u Osijeku 1991. godine, čime je ona postala pravosnažna.


Glavaš je po komandnoj odgovornosti osuđen, jer je Županijski sud u Zagrebu utvrdio da je naredio hapšenja, mučenja i ubistva sedmoro srpskih civila, čija su tela bačena u Dravu.


Ranije je Glavaš izjavio da ga "niko nije kontaktirao u vezi sa upućivanjem na izdržavanje (kazne)", jer ima pravo da izbere da li će da služi kaznu u Hrvatskoj ili BiH.

On je u maju prošle godine pobegao u BiH, a zahvaljujući državljanstvu BiH i činjenici da mu presuda u to vreme nije bila pravosnažna, slobodno živi u zapadnoj Hercegovini.

Kada Ministarstvo pravosuđa Hrvatske dostavi BiH presudu i nadležni sud je potvrdi, Glavaš će imati pravo žalbe u roku od 30 dana i taj slučaj u BiH mogao bi da potraje i godinama.

2024 © - Vesti online