Četvrtak 19.08.2010.
17:21
Tanjug

Bogdanović: Večeras idem na Kosmet

Bogdanović je, na konferenciji za novinare nakon sednice Vlade Srbije, rekao da je danas trebalo da otputuje u selo Prilužje kako bi otvorio novi vrtić, ali da je ispoštovao odluku o zabrani ulaska na Kosovo i Metohiju jer nije želeo da pravi probleme.


"Mi smo spremni da svaki problem rešimo na miran način i možda je danas neko želeo da ja budem tamo, da se ponovi Štrpce i da ponovo bude medijsko eksponiranje ili bolje reći način na koji privremene kosovske institucije žele da pokažu državnost vraćanjem funkcionera Srbije", rekao je Bogdanović.


On je naveo da je o zabrani ulaska na Kosovo i Metohiju obavestio Vladu Srbije, da ona nije donela nikakav zaključak o tome, ali da je u razgovorima sa predstavnicima međunarodnih institucija uputio oštar protest zbog takve odluke privremenih kosovskih institucija.


Vlada vraća "kosovski dodatak"

 

Bogdanović je najavio danas da će Vlada Srbije na sledećoj sednici razmotriti rešenje za nastavak dodeljivanja kosovskog dodatka do donošenja zakona kojim će sistemski biti rešen problem finansiranja Srba na Kosovu i Metohiji. 

 

On je objasnio da će to rešenje biti u skladu sa Ustavom i zakonom i da će se pozivati na zakone koji postoje.

 


Prema njegovim rečima, republičkim budžetom za 2010. godinu predviđeno je da kosovski dodatak bude 50 posto primaja zaposlenih i on predviđa da će uskoro biti doneta uredba da se nastavi sa takvom isplatom do donošenja zakona.

 

Ministar je naveo i da je Vlada danas formirala radnu grupu kako bi u što kraćem roku bio usvojen zakon za trajno rešavanje problema finansiranja Srba na Kosovu i Metohiji.
Prema njegovim rečima, koeficijenti plata zaposlenih na Kosovu i Metohiji, a koji su budžetski korisnici, identični su onima u drugim delovima Srbije.


Bogdanović je u jučerašnjoj izjavi Tanjugu najavio donošenje zakona kojim će sistemski biti rešen problem finansiranja Srba na Kosovu i Metohiji i precizirao da je do sada "kosovski dodatak", koji je nedavno ukinut odlukom Ustavnog suda Srbije, primalo oko 44.000 građana.


Prema njegovim rečima, privremene novčane nadoknade primalo je 20.758 građana koji su do 1999. godine radili u državnim i društvenim preduzećima. Uvećanu nadoknadu na osnovnu platu dobijalo je 23.178 građana koji su radili u budzetskim ustanovama, podsetio je Bogdanović.


Odlukom Ustavnog suda Srbije, koja je stupila na snagu objavljivanjem u "Službenom glasniku" 10. avgusta, ukinut je dodatak na platu zaposlenima na Kosovu i Metohiji koji primaju platu iz budžeta, takozvani kosovski dodatak.

"Neprihvatljivo je da bilo ko ko ima nameru da obiđe Kosovo i Metohiju bude na ovakav način uskraćen", kazao je Bogdanović i naveo da to predstavlja kršenje ljudskih prava, odnosno slobode kretanja.


Takve odluke se, prema njegovim rečima, odražavaju na ponašanje albanske populacije, jer su, na primer, juče u selu Žač porušene tek sazidane kuće.


"Sve to ide u pravcu zaoštravanja odnosa. Takve odluke ne idu u pravcu pomirenja, već u pravcu dizanja tenzija. Naša politika je miroljubiva, konstruktivna i sve probleme želimo da rešimo na kompromisan i pragmatičan način", istakao je Bogdanović.


On je dodao da je na današnjoj sednici Vlade Srbije bilo reči o predstojećoj Generalnoj skupštini UN, na kojoj će biti raspravljano o nacrtu srpske rezolucije o Kosovu i Metohiji i da je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić usmeno informisao članove vlade o tome.

2024 © - Vesti online