Četvrtak 19.08.2010.
15:57
Tanjug

Srbi podneli tužbe zbog genocida u "Oluji"

Srbi napuštaju Hrvatsku tokom akcije "Oluja"
 

Prema tvrdnjama tužilaca, privatna kompanija je vojno opremala hrvatske vojne snage, podučavala hrvatske oficire i osmislila plan operacije "Oluja".


U tužbi, napisanoj na 40 strana, svedoci navode da je cilj "Oluje" bio "silom proterati manjinsku etničku grupu", a kompaniju MPRI spominju kao "učesnika u genocidu", piše hrvatski list.

"Operacija 'Oluja' postala je najveća kopnena ofanziva u Evropi od Drugog svetskog rata, a kao posledicu je imala ubistva i nehuman odnos prema hiljadama Srba, nasilno proterivanje 200.000 Srba iz njihovih vekovnih domova, pljačku i uništavanje imovine vredne stotine miliona dolara", navedeno je tužbi.


Grupa Srba je navela i da je tadašnji hrvatski ministar obrane Gojko Šušak na sastanku s predstavnicima firme MPRI u oktobru 1994. godine, kad je sa američkom kompanijom navodno sklopljen multimilionski ugovor, kazao da "želi Srbe isterati iz Krajine".


Firmu MPRI (Military Profešional Resources Incorporated) osnovalo je 1987. osam bivših oficira američke vojske, a 2000. ju je kupila kompanija L-3 Communications.


Slučaj se vodi u federalnom sudu u Čikagu, preneo je "Večernji list".

"Veritas" će pružiti pomoć Srbima


Dokumentaciono-informacioni centar "Veritas" će pružiti svu potrebnu pomoć krajiškim Srbima koji su podigli tužbu protiv američke vojno-konsultantske firme MPRI zbog učešća u genocidu počinjenog u operaciji "Oluja", izjavio je danas predsednik te nevladine organizacije Savo Štrbac.

Štrbac je naveo da će američkim advokatima biti stavljena na raspolaganje svi dokazi koje poseduje "Veritas": spiskovi ubijenih i ranjenih Srba, evidencija o njihovom izgonu, spaljenim domovima, uništenoj i opljačkanoj imovini, tokom i posle operacije "Oluja".

"Učestvovali smo u pripremama tužbe", rekao je on u izjavi Tanjugu i objasnio da su prvi kontakti uspostavljeni pre godinu dana, a trojica američkih advokata posetila "Veritas" 17. novembra prošle godine.


"Mi smo spona između krajiških Srba i američkog advoktskog tima i rado smo prihvatili ovu saradnju", ukazao je Štrbac.

"Prema mojim saznanjima, prve tužbe pokrenuli su Srbi koji su izbegli u SAD i postali američki državljani, a kojima je u 'Oluji' ubijen neko od članova porodice", kazao je Štrbac.


On je poručio da će kasnije uslediti i tužbe članova porodica stradalih u "Oluji" koji žive u Srbiji, Republici Srpskoj i drugim zemljama za pretrpljenu duševnu bol i naknadu štete za uništenu i devastiranu imovinu.


Štrbac je naveo da Srbe prognane iz Krajine pred američkim federalnim sudom u Ccikagu zastupa velika američka firma, koja ima na desetine advokata i filijale u više zemalja širom sveta.


Prema njegovim rečima, advokati od porodica neće uzimati novac unapred, već rade na procenat, a u ovu veoma skupu građansku parnicu "ne bi ušli da ne očekuju da će im se isplatiti."

2024 © - Vesti online