Subota 14.08.2010.
14:31
Tanjug

Ustavni sud ukinuo "kosovski dodatak"



Zaključkom, koji je Vlada Srbije donela 17. jula 2003. godine, bilo je predviđeno da zaposleni koji žive i rade na području Kosova i Metohije, primaju zaradu uvećanu za 100 odsto.


Naknadno je tokom 2008. godine odlučeno da umesto duple zarade zaposleni na Kosovu i Metohiji, čije zarade se isplaćuju iz budžeta, primaju platu uvećanu za 50 odsto njenog iznosa.


Radi se o zaposlenima u državnim, pokrajinskim i organima lokalne samouprave, republičkim javnim preduzećima, javnim preduzećima čiji je osnivač lokalna samouprava sa područja Kosova i Metohije, i koja obavljaju delatnost na području osnivača, i zaposlenima u javnim službama sa područja Kosova.

Odluka o uvođenju dodatka doneta je 2003. godine, a 2008. godine je izmenjena tako što je umesto dotadašnjih sto odsto iznosa plate izdvajano 50 odsto.


Procenjuje se da na Kosovu ima nekoliko desetina hiljada Srba koji primaju "kosovski dodatak".

Ukidaju jednu, a treba da daju tri plate: Radmila Trajković

Direktor Doma zdravlja u Gračanici Rada Trajković izjavila je da će odluka Ustavnog suda Srbije o ukidanju "kosovskog dodatka" uticati da intelektualci među Srbima na Kosovu napuste taj prostor, a preostali Srbi će bez njih, prema njenim rečima, biti prepušteni asimilaciji.


Trajković je ocenila da će šteta i udar naneti odlukom o ukidanju "kosovskog dodatka" biti više psihološka, ali i finansijska ističući da bi Srbija trebalo da se ponaša kao Izrael, koji svojim državljanima u Gazi mesečno daje tri plate.


Intelektualci u centralnoj Srbiji imaju mogućnost da rade i mimo posla za koji ih plaća država dok intelektualci na Kosovu tu mogućnost nemaju, rekla je ona.


Trajković je navela da su intelektualci među Srbima na Kosovu svi oni koji održavaju sistem Republike Srbije, a među njima su lekari, profesori i službenici državnih institucija.

Gradonačelnik Jagodine i predsednik Jedinstvene Srbije (JS) Dragan Marković - Palma rekao je danas da država "ne sme u buduće da dozvoli, kao što se dešavalo, da neki na Kosovu primaju duple plate, neki i po 200.000 dinara mesečno, a neko ko ima sedmoročlanu porodicu da nema nikakva primanja".


"JS će vladi i parlamentu, za dva meseca podneti predlog, kako u buduće pomagati decu bez roditelja i socijalno ugroženim osobama na Kosovu i Metohiji", rekao je Marković na konferenciji za novinare posle sednice Pokrajinskog odbora JS za Kosmet koji je sastanak održao u Jagodini.


Svaki grad i opština iz unutrašnjosti Srbije, trebaju da prihvate jedan grad i opštinu na Kosovu, i da u budžetu planiraju sredstva, kako im pomoći, objasnio je on.


Jagodina će biti prava i primer ostalima, i za iduću godinu će planirati takva sredstva u budžetu grada, istakao je Marković i napomenuo da je poznato da Jagodina "najviše u Srbiji pomaže Srbe sa Kosova".


On je dodao da se ta sredstva mogu "namaknuti" i od sredstava namenjenih za plate članova opštinskih veća, uzimanjem pola plata i naknada članovima upravnih odbora javnih preduzeća i usmeriti ih, na primer, za opštinu Peć, Kosovsku Mitrovicu, Čaglavicu...


Marković je istakao da će odbori JS, u opštinama gde participiraju u vlasti, predložiti socijalni program pomoći stanovnicima sa Kosmeta, kakav ta stranka sprovodi u Jagodini. "JS će, takođe, u parlamentu, u kome ima tri poslanika, predložiti da se u republičkom budžetu za 2011. godinu, poveća pozicija socijalne pomoći stanovnicima na Kosovu", rekao je Marković.

2024 © - Vesti online