Sreda 11.08.2010.
17:48
Tanjug

Komunalci testerom pomerili brod "Sirona"

Uklonjen sa Savskog pristaništa, pa vraćen: Brod Sirona
 

Vesna Cvetković, koja je zadužena za odnose sa javnošću (PR) "Sirone", rekla je da će brod, koji za razliku od pristana ima dozvolu da bude postavljen na tom mestu, nastaviti sa svojim aktivnostima na organizaciji izleta za domaće i inostrane turiste.


Problem ulaska putnika na brod, biće rešen tako što će "Sirona" postaviti svoj sopstveni most od broda do obale, što nije tako udobno kao preko pristana, ali za sada može i tako da se posluje, ukazala je Cvetkovićeva. Ona je dodala da još ne znaju na koje mesto je odvučen njihov pristan, ali da će pokušati što pre da to saznaju i odluče šta će dalje.


Komunalna inspekcija je uz pomoć policije uklonila danas pristan i brod "Sironu" pomerila nekoliko metara dalje od obale. "Sirona" je pomerena nekoliko metara dalje od obale, pristan je presečen motornom testerom i odvučen tegljačem uzvodno, a most kojim su putnici dolazili na pristan, koji je u vlasništvu "Gradskog zelenila", se zatim obrušio u Savu, gde je za sada i ostao.

Iz "Sirone" su najavili da će uložiti žalbu sudu, a predstavnici restorana "Promaja", čija je terasa danas srušena, dali su novinarima na uvid rešenje "Beogradvoda", iz koga se vidi da su za korišćenje obale za svoju terasu na 65 kvadratnih metara platili 103.400 dinara.


Pre nekoliko dana, svoj pristan morao je da ukloni i novosagrađeni turistički brod "Zlatno srce", a vlasnik Igor Ćuk je tada rekao da je zbog toga brod sada direktno privezan za obalu, što je nezgodno, s obzirom da je pravljen, pre svega, za potrebe školske dece, pa im ulazak na brod sada nije sasvim bezbedan.

Direktor preduzeća "Redvud" (Red wood), koje je vlasnik broda, Vladan Vulićević je podsetio da su 29. jula dobili rešenje da uklone pristan u roku od 24 sata, ali da to nisu učinili, jer su platili "Srbijavodama" naknadu za korišćenje vodnog zemljišta, za 2010. godinu od 172.759 dinara.

Vulićević je rekao inspektoru da to znači da su dobili dozvolu da postave pristan, koji je tu još od 2003. godine i u koji su uložili pola miliona evra, podsetivši da u ugovoru koji imaju sa "Gradskim zelenilom" o korišćenju priveza broj jedan, stoji da u slučaju potrebe da se izmeste treba da dobiju dovoljan rok da se snađu.

On je rekao da nije u redu što se brodovi, a ima ih još, uklanjaju sa pristaništa usred turističke sezone, kad imaju ugovorene poslove do jeseni i zbog toga su apelovali da ostanu do kraja oktobra, ali im se nije izašlo u susret.

Inspektor je rekao da dozvola za korišćenje vodnog zemljišta nije isto što i dozvola za postavljanje pristana, koju treba da izdaje opština, na šta je Vulićević ukazao da rečne obale nisu u nadležnosti opština i da takvu dozvolu niko nikad nije izdavao.

Pošto je inspekcija predstavnicima "Sirone" preporučila da svoju delatnost nastave koristeći pristan međunarodne luke, Vulićević je rekao da je to nemoguće, jer je u pitanju carinska zona, a brod organizuje izlete po zemji i dodao da međunarodni pristan ima potpuno ista rešenja kao i "Sirona" i nijedno više.

Vulićević je rekao da će brod nastojati da ispoštuje svoje obaveze prema klijentima do kraja sezone, tako što će pokušati da nađe sebi mesto na novobeogradskoj obali, a zatim će, sasvim sigurno, napustiti Srbiju i preći u neku drugu zemlju, koja je više zainteresovana za razvoj nautičkog turizma.

2024 © - Vesti online