Sreda 11.08.2010.
16:24
Globus

Kako je Englez napravio Jugosferu

"Pre godinu dana napisao sam članak za ’Ekonomist’ u kojem sam upotrebio izraz ’Jugosfera’. Tad sam proguglao reč i pojavilo se devet referenci, ali ni jedna od njih nije značila ono što sam ja njome hteo da kažem.

Ako danas guglujete reč ’Jugosfera’ ili ’Yugosphere’, otvara se oko 32.500 referenci. Postoje stranice na Fejsbuku i na Wikipediji, a reč je ušla u svakodnevnu komunikaciju i ljudi se njome služe kao da je uvek postojala. Nagonski razumu šta znači. Da li je to čudno, ili?

Ovo je, dakle, priča o Jugosferi...

Jednostavna ideja. Ali prvo pogledajmo onaj komentar s početka teksta. U 5 i 36 ujutru 29. jula neko ko se predstavlja kao Met Damnika dao je sebi truda i vremena da to napiše ispod internet verzije članka koji sam te nedelje objavio u ’Ekonomistu’. Jednom davno jedan engleski kralj, Viking po imenu Kanut, je hteo dvorjanima da pokaže kako mu je moć ograničena i kako, ma što on govorio, postoje stvari koje ne može da uradi niti promeni. Kralj je seo na presto na plaži i naredio plimi da se ne digne. Naravno, ubrzo mu je voda zapljuskivala noge. Predlažem da vodu zamenite jugosferičnim činjenicama i shvatićete šta želim da kažem.

Iza Jugosfere se ne krije nikakva komplikovana ideja. Jednostavno mi je trebala reč kojom bih opisao odnose između naroda i država bivše Jugoslavije. Bila je to reč izmišljena da opiše ono što je ljudima zajedničko, ono čime su se ljudi, i njihove zemlje, ranije zajedno služili i zajedno radili. Delom je to zajednička kultura, većinom zajednički jezik (da, znate što mislim), nešto od toga je biznis, a mnogo toga su zaista dosadne stvari.

Uzmimo samo poslednja dva meseca. Evo nekoliko primera koje bih nazvao jugosferičnim: najava da se uspostavlja nova zajednička železnička firma Srba, Hrvata i Slovenaca. Sastanak u Sarajevu na kojem su se susreli predstavnici lutrija iz Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne, Kosova i Makedonije da razmotre pokretanje zajedničke lutrije na kojoj bi glavni dobitak iznosio i do 20 miliona evra.

Sporazum o vojnoj saradnji između Srbije i Hrvatske. Rasprava o preuređenju jugoslovenske fudbalske lige, naravno, pod drugim imenom. Ideja o zajedničkoj kandidaturi Srbije, Hrvatske i Bosne za domaćine Evropskog fudbalskog prvenstva 2020. Potpisivanje ugovora o izručenju između Srbije i Hrvatske, a slede i ugovori s Bosnom i Crnom Gorom. Najava otvaranja Regionalnog centra za borbu protiv organizovanog kriminala, na osnovu ugovora o policijskoj saradnji prvo između Srbije i Hrvatske, ali otvorenog i za uključivanje ostalih zemalja regiona".

Džudah zaključuje da Hrvati, a mogli bismo reći i ostali bivši Jugosloveni, već godinama žive u Juosferi, a da toga nisu ni svesni.

2024 © - Vesti online