Britanci u panici zbog ruskih poluga: Ko ima zlato, ima moć
Dejli Ekspres navodi da je Adrian Aš, direktor istraživanja u "Bilionvalutu", upozorio da je ruska kupovina zlata "loš znak" za svetski mir i saradnju.
Pozivajući se na Svetski savet za zlato, britanski list primećuje da je Rusija povećala svoju rezervisanu za 145,5 tona u prvom kvartalu ove godine, što je 68 odsto više nego u istom periodu 2018. godine.
Inače, povećanje zaliha zlata dešava se paralelno sa stalnim trendom dedolarizacije u Rusiji, pošto je vlada pojačala svoje napore da se udalji od američkih sredstava, odlučujući se za transakcije u nacionalnim valutama.
Britanski tabloid ističe da Rusija time osigurava da njen ekonomski interes bude zaštićen čak i ako američki dolar doživi veliki pad.
Uprkos brzorastućim rezervama, ruske zalihe zlata i dalje predstavljaju manje od 20 odsto ukupnih deviznih rezervi, naglasio je Aš.
Međutim, ako se trend kupovine zlata nastavi istim tempom, Rusija će prestići Francusku i Italiju i ući u krug prve tri zemlje po količini zlatnih rezervi.
- Zlatno pravilo je da onaj ko poseduje zlato ima moć. Iako zlato nije imalo nikakvu zvaničnu ulogu u monetarnom sistemu već skoro 50 godina, nije slučajno da Sjedinjene Države prednjače u kupovini plemenitog metala. Rusija vidi dragoceni metal kao način da se "ograniči od ekonomskog uticaja SAD-a" - kaže Aš.
Andrej Suldacev, nezavisni ekonomski ekspert, objasnio je da se situacija na finansijskom tržištu menja, i da Rusija nije jedina zemlja koja aktivno kupuje zlato, to je oppšti trend koji je izazvan nesigurnošću u stabilnost dolara.
Šef ruske centralne banke Elvira Nabiullina je u više navrata naglasila da zemlja diversifikuje svoje devizne rezerve više nego druge države zbog ekonomskih i političkih rizika sa kojima se suočava.