Subota 18.05.2019.
00:22
Đ. Barović - Vesti

Glađu do stanova

Đ. Barović
Jasna poruka: Nada Pavićević

Oni su se na ovaj korak odlučili pošto im je u nedelju isključena i struja, pa hladne majske dane i noći provode ogrnuti ćebadima i uz svetlo sveća, jer im je prethodno isključeno i grejanje, a zatim i korišćenje lifta, telefona...

Reporteri "Vesti" obišli su štrajkače u hotelu koji sada i bukvalno više podseća na mesto iz nekih horor filmova, nego prostor koji je decenijama unazad bio smeštaj za vojna lica iz Slovenije, Hrvatske i BiH.
- Sve što smo imali po zamrzivačima i frižiderima smo morali da bacimo da se ne bi razboleli. Najteže je noću jer je veoma hladno i ništa ne pomaže što svako od nas spava u kaputu pod jorganom. Nije pošteno da se na ovaj način obračunavaju sa ljudima koji su pošteno radili čitav svoj život - kaže 77-godišnja Zora Petrović, jedna od deset preostalih stanara.

Broj stanara u ovom hotelu se sve više smanjuje, tako da ih je do prošle nedelje bilo 12, a sada deset.
- Danas je hotel napustio jedan mladić. On više nije mogao da izdrži. Prošle nedelje je to učinila jedna žena. Više nije mogla da izdrži ovu presiju, u kojoj smo od prošle godine. Nas koji smo započeli štrajk glađu mogu ili da iznesu ili da nam reše problem, a ne tražimo ništa više nego da dobijemo ono što nam po zakonu pripada - kaže Dragan Stojanović, nekadašnji deminer koji predvodi preostale stanare "Bristola".

Zajedno sa drugima muškarcima, već više od mesec dana organizuje i 24-časovna dežurstva u holu potpuno praznog hotela.
- Obezbeđenje je povučeno početkom maja i od tada, u strahu od migranata kojih je mnogo oko Železničke stanice, dežuramo i danju i noću - kaže Stojanović.

Radmila Radisavljević (70), nekadašnji istražni sudija, kaže da su preostali stanari "Bristola" poniženi u svakom smislu.
- Evo, mene su tužili da poslednjih šest meseci ne plaćam kiriju, a isključili su nam grejanje, lift, nema šta nisu. Trebalo bi da im platim ukupno više od 400 evra. Pa bolje mi je bilo 1992. godine kada su me muslimani zarobili i sproveli u zatvoru Zenicu. Tamo je barem bilo i struje i vode i hrane. Ovde više nema ničega - priča ova nesrećna žena koja je krajem prošle godine prošla kroz dve teške operacije. Na pitanje kako se sada oseća, odgovara "osećam se blesavo".

Hiljade beskućnika

Nada Pavićević, potpredsednik Udruženja vojnih beskućnika Beograda, kaže da je na teritoriji Srbije još oko 2.500 sličnih slučajeva.
- Kada bi stanovi koje je Ministarstvo odbrane dobilo za rešavanje stambenog pitanja stanara hotela "Bristol" podelilo onima kojima je bilo namenjeno u Beogradu više ne bi bilo vojnih beskućnika. Ali, to ne žele da učine. Zato je naše udruženje odmah podržalo ideju ovih nesrećnika da započnu štrajk glađu mada smo svesni da je reč o ljudima koji su u poznim godinama i koji se na taj način ozbiljno igraju sa svojim životima. Jednostavno, Ministarstvo odbrane ih je prisililo na ovaj potez. Nemaju drugog izbora - kaže Pavićević.

Komične tužbe

Dragan Stojanović kaže da su ih posetili jedino iz Kancelarije zaštitnika građana, a da sa Ministarstvom odbrane imaju veze jedino preko tužbi koje su stanari dobili.
- Tuženi smo uz obrazloženje da nismo ispoštovali odluku Vlade Srbije da se hotel iseli. Naši advokati su se zacenili od smeha na te dokaze - kaže Stojanović.
On dodaje da nisu tačni navodi Ministarstva odbrane da je svakome od njih ponuđen adekvatan smeštaj.
- Ako je to tačno, gde je papir koji će to potvrditi? Ne postoji nijedno rešenje, sve je rekla-kazala - tvrdi Stojanović.

Umesto junaka - žrtve

Nada Radosavljević s gorčinom podseća da su svi stanovnici hotela "Bristol" u rangu heroja, jer su se, povlačeći iz Hrvatske i BiH spasavali ne samo živote običnih vojnika, već i vojnu imovinu.
- Svaki od starešina je dobio naređenje o dislociranju iz bivših jugoslovenskih republika i svaki je to naređenje u potpunosti ispunio spasivši na hiljade golobrade dece na redovnom vojnom roku i milijarde dolara vredna oružja, oruđa i vojnu opremu koju su bezbedno prebacili za Srbiju. Da li im je ovo hvala od države za to junaštvo? - pita ogorčeno Radosavljević.

Ministarstvo bez odgovora

Redakcija "Vesti" pokušala je da čuje i drugu stranu, ali do zaključenja ovog broja Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na tvrdnje preostalih stanara hotela, kao i na nedoumicu da li je ovo ministarstvo još nadležno za njihov problem.

2024 © - Vesti online