SAD neće napasti Rusiju nuklearnim oružjem zbog Poljske
On je naveo da je za Poljake takav scenario neprihvatljiv, ali da ih ako počne rat niko neće ni pitati za mišljenje.
General je dodao da nijedna evropska zemlja, uključujući Poljsku, nema šanse protiv ruske vojske. Upravo zato se, naglašava Šipčak, 1999. godine Varšava pridružila Severnoatlantskom savezu. To joj daje garanciju da će joj u slučaju napada saveznici pomoći da se sprovede Član 5 Severnoatlantskog ugovora, koji govori o kolektivnoj odbrani svakog napadnutog člana Saveza.
U isto vreme, general se požalio da je NATO oslabio i postao manje efikasan. Prema njegovom mišljenju, to je potvrđeno prisajedinjenjem Krima Rusiji i unutrašnjim ukrajinskim sukobom u Donbasu. Pored toga, on je ukazao na predug proces donošenja odluka u NATO-u, pa bi, samim tim Rusija lako mogla da zauzme teritorije baltičkih zemalja, a sama borba između NATO i ruske vojske dogodila bi se u Poljskoj.
Zamenik predsednika Komiteta Državne dume za odbranu Andrej Krasov naglašava da Rusija neće nikoga napasti, jer je mirotvorac, a ne agresor. On je ukazao i na to da Poljska i baltičke zemlje u poslednje vreme često ocrnjuju Rusiju, promovišući interese SAD i da je cilj Varšave upravo da ubedi Vašington da je Poljska veoma važna za SAD i NATO.
Ruski vojni stručnjaci navode da SAD zaista razrađuju mogućnost vođenja lokalnog nuklearnog rata na teritoriji trećih zemalja protiv Rusije ili Kine, ali, kako ističu, nikada se neće odlučiti na strateški nuklearni napad na Rusku Federaciju.
Kako objašnjavaju eksperti, u takvim ratovima SAD ne isključuju korišćenje nuklearne municije nuklearne municije slabije snage. Oni bi mogli da unište podzemne objekte, ne dovodeći konflikt do strateškog praga, kada bi postojao veliki rizik od nuklearnog odgovora.
Rusija je više puta ponovila da nema nameru nikoga da napada, a SAD neće rizikovati i neće izvršiti strateški nuklearni napad na teritoriju Ruske Federacije, jer shvataju da bi u tom slučaju usledio nuklearni napad na njih. Ruski eksperti takođe postavljaju i retoričko pitanje da li su SAD spremne da nastradaju zbog Poljske ili baltičkih zemalja? Odgovor je definitivno - ne, zaključuje Olivera Ikodinović za Sputnjik.