Utorak 26.03.2019.
03:00
Đ. Barović - Vesti

Dve decenije od NATO agresije (2): Poginula na noši

Facebook/Milica Rakić
Milica Rakić

Uveče, oko 21 sat, začula se "redovna" vazdušna opasnost nad Beogradom jer NATO je većinom prestonicu napadao noću.

U 21.45 Milica je bila u kupatilu, na noši, dok joj je majka pripremala krevet jer je bilo vreme spavanju.

Vrata kupatila su bila otvorena, a onda se začula strahovita detonacija koja je proizvela lomljavu fasade, stakala, keramičkih pločica... Prvi je ka kupatilu potrčao Miličin otac i video stravičan prizor: mrtvo dete koje leži na podu, a sve okolo punu krvi.

Brzo je uzeo u ruke i automobilom prevezao do najbliže zdravstvene ustanove - Zemunske bolnice. Još se nadao da će mali anđeo preživeti.

Ni lekari, osposobljeni za ovakve situacije, nisu imali dovoljno hrabrosti da mu saopšte istinu. Saopštili su je Žarkovom zetu Zoranu Blagojeviću u ponoć.

Srpska pravoslavna crkva pokrenula je inicijativu za kanonizaciju u sveca Milice Rakić. Freska sa njenim likom već postoji u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice manastira Tvrdoš kod Trebinja Delo je đakona Nikole Lubardića iz Beograda, a na fresci je upisano: "Sv. n. muc. od NATO. Milica dete".

"Sada znam i ne razumem"

Žarkova sestra Milka Blagojević seća se tog kobnog 17. aprila:
- Čula sam detonacije. Na radiju su rekli da su gađali Batajnicu. Moja snaja Dušica se javila na telefon. Rekla je: "Milica je pogođena!" Nisam tada znala šta to znači... Sada znam i ne razumem. Ostavila sam kod kuće sina Iliju, šestogodišnjaka, Miličinog brata - ispričala je za beogradske medije.

Spomen-česma u Batajnici

U znak sećanja na tragično nastradalu devojčicu, u Batajnici je napravljena spomen-česma s imenom Milice Rakić, a u centralnom beogradskom parku Tašmajdan postojao je spomenik sa ispisanim imenima 78-oro dece koja su ubijena 1999. u bombardovanju NATO-a i bronzana spomen-bista Milice Rakić. Ali, gradske vlasti su tu bistu uklonile 2001.

2024 © - Vesti online