Petak 08.03.2019.
21:49
B92.net, Vestionline

Čuvajte ljubimce: Krpelji vrebaju!

pixabay.com
Foto: Ilustracija

Iako se pre mislilo da krpelji vladaju samo u proleće i jesen, njih ima i zimi i leti. Odrasli krpelji mogu preživeti i do godinu i po dana bez hrane - krvi, a ženka može sneti do 1.000 jajašaca. Krpelji ne skaču, ne lete i ne padaju s većih visina. 

Oni nemaju oči, ali imaju "Hallerov organ" - senzorski organ pomoću kog osete promenu koncentracije ugljen dioksida u okolini, toplotno zračenje, kretanje kroz obližnju vegetaciju i prisutnost potencijalne žrtve pa se kreću u zavisnosti od njenog kretanja. 

Mogu se popeti na vrh trave ili grančicu koja štrči, a kad osete dolazak žrtve, podignu prvi par nožica i čekaju. Kad žrtva dotakne krpelja, on prelazi na nju. 

Krpelj polako gmižući traži mesto na kojem će ubosti, i to traje nekoliko sati. Za mesto uboda izabere nežne i tanke delove kože, gde će najlakše doći do krvi, jer mu je rilica manja od jednog milimetara. 

Pri probadanju kože krpelj izlučuje stvar koja sadrži anestetik, zbog čega je ubod bezbolan, a sadrži i takozvani cement koji se stvrdne i tako učvrsti krpelja, što traje nekoliko sati.

Što je piroplazmoza? 

Piroplazmoza (babezioza) je opaka i smrtonosna bolest kod pasa koju prenose krpelji, i rasprostranjena je u celom svetu. Sezona aktivnosti krpelja, koji vole toplo i vlažno vreme, zbog promene klimatskih uslova, nažalost, traje gotovo cele godine, tako da bolesti koje oni prenose nisu ograničene samo na proleće i jesen. 

Mačke na sreću, ne mogu oboleti od piroplazmoze. 

Znakovi bolesti jako variraju. Najčešći oblik je onaj akutni s povišenom temperaturom, odbijanjem hrane, slabošću, bledilom vidljivih sluznica, depresijom, tamnijom ili krvavom mokraćom, uvećani limfni čvorovi i uvećana slezina. 

Svi ovi simptomi mogu biti manje ili više izraženi. 

Lečenje piroplazmoze 

U lečenju se koristi kombinovana terapija antibioticima, vitaminima, infuzijom i transfuzijom krvi ako je potrebno. Psi koji su preživeli piroplazmozu ostaju subklinički inficirani, što znači da mogu ponovo oboleti u bilo koje vreme. Upamtite! Kod znakova promene uobičajenog ponašanja vašeg ljubimca, najvažnija je brza reakcija! 

Kod pasa u visokom stadijumu bolesti, i uz najbolju kliničku negu i transfuziju krvi, lečenje ponekad može biti neuspešno. Uspeh lečenja zavisi oo brojnih faktora kao što su starost i stanje životinje, stadijum i tip virusa, blagovremeni odlazak veterinaru, dodatne komplikacije i slično... 

Za ovu bolest najvažnija je redovna mesečna zaštita od ektoparazita tokom cele godine i pregled životinje nakon svakodnevne šetnje. Krpelja je potrebno izvaditi što prije. Krpelj se vadi okretanjem u nekoliko punih krugova levo i desno. 

Glavica s rilcima ne predstavlja problem ako ostane u koži i nije je potrebno naknadno vaditi.

2024 © - Vesti online