Utorak 19.02.2019.
17:34
Vestionline, b92.net

"Imaćemo ozbiljnih problema, i dalje ćemo biti žrtva"

A. Čukić
Foto: Arhiva

On je naveo da to zabrinjava BiH jer postoji mogućnost da veći broj njih odabere rutu preko Zapadnog Balkana.

Mektić je, na konferenciji za novinare, rekao da su se predstavnici vlasti u BiH fokusirali na tri ključne stvari: kako što bolje, efikasnije i uspešnije zaštititi granicu u jugoistočnom delu gde migranti ulaze u BiH, kako obezbedniti korektan i human tretman migrantima koji su ušli u BiH i kako na najbolji način upravljati bezbednosnom situacijom da se spreči vršenje krivičnih dela na štetu domaćeg stanovništva. 

Kako prenosi sajt Kliks, Mektića zabrinjavaju migranti koji se iz Grčke kreću prema zemljama EU, kao i dnevni priliv migranata iz Turske u Grčku. 

- Dnevni priliv migranata iz Turske u Grčku je blizu 300. Za pretpostaviti je da ćemo mi tu imati ozbiljnih problema. Definitivna rešenja kako bi se rešila migrantska kriza ne postoje. BiH će i dalje biti žrtva problema. Zajedno smo uključili sve institucije s državnog, entitetskog i kantonalnog nivoa. Tražimo rešenja - istakao je on. 

Mektić je naveo da je u Unsko-sanskom kantonu neophodno da se redukuje priliv migranata u smislu da ih ne dolazi više nego što ih je moguće prihvatiti. 

- Deo migranata iz USK ćemo ove sedmice vratiti u Sarajevo. Njih šest ukupno je identifikovano da su na određeni način povezani s terorizmom i nekim terorističkim aktivnostima. Trenutno se nalaze u imigracionom centru. Proveravaju se drugi podaci i druge činjenice. Ilegalno su ušli u BiH. Donećemo odluku o njihovoj daljoj sudbini - istakao je on. 

Dodao je da je aveo je da je Savet ministara postigao dogovor s kantonom i da rade na rešenju. 

- Ne možemo se dogovoriti da se zatvore imigracioni centri na takav način. Na taj način ništa nećemo rešiti - kazao je Mektić, dodajući da će Savet ministara na nekoj od narednih sednica doneti odluku o upravljanju tim prihvatnim centrima.

2024 © - Vesti online