Utorak 19.02.2019.
08:10
blic.rs

"SAD su spremne na ekstremnije poteze prema Prištini"

pixabay.com
Bela kuća u Vašingtonu

Te mere, navodi list, mogle bi da obuhvate odbijanje gostoprimstva kosovskim liderima, sankcije na opremu kosovske vojske, ukidanje subvencija namenjenih izgradnji prištinskih institucija.

Sagovornik Blica iz kosovske skupštine, dobro upućen u prilike u Prištini, navodi da Amerika ne bi želela da se njihove buduće akcije slome o leđa građana. Zato bi njihovo delovanje moglo da bude usmereno na kosovsku vojsku, blokadu poslova vezanih za naoružanje, zatvaranje slavine kada je reč o novcu koji oni ulažu u izgradnju institucija u Prištini, ali i odbijanje gostoprimstva kosovskim liderima.

"SAD otvoreno insistiraju na tome da se dijalog (s Beogradom) odblokira, ali ne žele da sankcije budu usmerene prema narodu. Zasad je izvesno da bi mogli da povuku poteze prema Kosovskim bezbednosnim snagama u vezi sa opremom koja je dogovorena da bude isporučena, ali i kroz kontakte sa najvišim zvaničnicima u KBS", navodi izvor Blica.

Kako dodaje, jedan od ovih poteza - odbijanje gostoprimstva, već su javno povukli. To se desilo pre desetak dana kada kosovski premijer Ramuš Haradinaj nije dobio vizu za SAD kako bi prisustvovao molitvenom doručku u Beloj kući.

List podseća da je Bela kuća na adrese kosovskih lidera već poslala  pismo u kojem ne kriju nezadovoljstvo i nevericu prema potezima Prištine i nagoveštavaju konkretne mere, a jedna od njih je otkazivanje posete komandanta Nacionalne garde Ajove.

- Ovaj potez, premda uglavnom zanemaren od srpske javnosti, jedna je od oštrijih mera prema Prištini - smatra politička analitičarka i direktorka CEAS-a Jelena Milić.

Ona za Blic kaže da je Kosovo za SAD nezavisna zemlja i da "neće odmah krenuti s najjačim oružjem" kako bi izdejstvovala da Priština povuče tarife.

- Uvođenje taksa bio je očajnički potez, donet u frustraciji jer nisu primljeni u Interpol, a namera je bila i da se njime opravdaju svom biračkom telu - navodi Milićeva.

2024 © - Vesti online