Petak 18.01.2019.
00:41
Radio Slobodna Evropa

Turska i Hrvatska žele veći uticaj na BiH?

Tanjug/AP
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan

"Turska tu vidi povratak na Balkan, a Hrvatska..."

Dok je Kitarović u Ankari tvrdila da je napravljen odmak od Dejtonskog sporazuma koji nije, kako kaže, posledica volje naroda u BiH i njihovih legitimnih predstavnika, turski predsednik naglasio je potrebu revidiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma u koji je uključen i Ustav BIH.

Treba napomenuti da na sastanku na kojem se govorilo o potrebama izmena Ustava jedne države nije bilo predstavnika te zemlje. Sve to, prema mišljenju analitičara, govori o činjenici da su bosanskohercegovački političari svojim delovanjem ostavili otvoren prostor da drugi na takav način govore o BiH.

- U BiH postoje određene političke snage koje bi najradije da se o BiH rešava izvan njenih granica, samo se tu razlikuju spoljni igrači koji bi o tome raspravljali. To, po mom mišljenju, svedoči o jednom potpunom kolapsu političkog subjektiviteta i nekom fatalističkom prepuštanju spoljnom faktoru da nešto uradi vezano za BiH - kaže profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, Asim Mujkić.

On podseća da je nakon pada "Aprilskog paketa", koji je 2006. godine bio najbliži pokušaj izmena Ustava BiH, počela defanziva domaćih političara, a da je otvoren prostor za sve veći i jači uticaj drugih država u ovaj proces. To se, pre svega, odnosi na uticaj susednih Srbije i Hrvatske, a onda i Turske i Rusije.

- Turska u tome vidi neku vrstu povratka na Balkan, a o Hrvatskoj da i ne govorimo, pogotovo u protekloj godini gde se na najotvoreniji način mešala i ispoljavala želju da kreira zakone ove zemlje - dodaje Mujkić.

Nedim Hogić iz Pravnog instituta BiH podseća da se predsednica Hrvatske i njen turski kolega treći put u poslednjih godinu susreću i raspravljaju o BiH. Reč je o očiglednom pokušaju da se stvori šira koalicija koja bi dovela do toga da Turska i Hrvatska imaju veći uticaj na unutrašnja pitanja BiH, kaže on.

- Hrvatska pokušava svoju spoljnu politiku da usmeri samo i isključivo na BiH, čini se da se ona ničim drugim ozbiljno i ne bavi. A na Tursku se sa te strane ranije videlo kao na nekoga ko može uticati na Bakira Izetbegovića i privoleti ga na određene stavove. Međutim, Izetbegović ne odlučuje sam. On jednostavno nema kapaciteta da im završi bilo kakve ustavne promene koje oni žele da vide - objašnjava Nogić.

2024 © - Vesti online