Pite kroz istoriju: Poslastica faraona
Tehnološki napredak u proizvodnji šećera omogućio je stvaranje slatkiša po pristupačnijim cenama, pa su se tako sladokusci s različitim budžetima mogli češće da priušte ovaj užitak.
Danas postoji na hiljade vrsta deserta. I pored raznih novina u svetu slatkiša, pojedini šećerni zalogaji potiču iz davnih vremena, ali njihova popularnost uopšte ne opada. Preteča današnje pite je desert koji je po mišljenju stručnjaka nastao još u mlađem kamenom dobu. Smatra se da su pite tada ličile na današnje galete.
Pravile su se od različitih žitarica i meda i pečene su preko užarenog komada uglja. U Egiptu se ovaj desert rodio kada su drevni poslastičari dodali u testo voće, med i orahe koje bi služili faraonu. Zidovi grobnice Ramzesa Drugog su oslikani tako da se prikazuje tehnika pripremanja ove poslastice. Način spremanja pita se vremenom menjalo. Hodočasnici koji su nastanili Novi svet, u Ameriku su doneli i recepturu pripremanja pita. Punili su testo bobičastim voćem. Žene kolonista su prve počele da koriste okruge tepsije za pripremanje ove poslstice. Navodno su ređale fil, pa ga prekrivale testom da bi sačuvale sastojke. Pite su vremenom postale deo američke kulture. A pita sa jabukama simbol SAD.
Slatka greška
Danas je među sladokuscima posebno popularna francuska pita s jabukama poznatija kao tarte tatin. Ovaj slatki specijalitet je nastao slučajno krajem 19. veka u hotelu Tatin koji je bio u vlasništvu dve sestre u Francuskoj. Naopaka pita bila je greška jedne od sestara koja je umorna krenula da pravi tradicionalnu pitu od jabuka, ali je jabuke predugo ostavila da se kuvaju u šećeru. Da bi spasla pregorele jabuke, prekrila je testom vrh pite i ostavila je da se ispeče. Poslužila je gostima pitu okrenutu naopako na tanjiru.