Četvrtak 06.12.2018.
11:31
Vestionline, Tanjug

Brnabić: Daleko smo od kompromisa sa Prištinom

EPA/HAYOUNG JEON
Ana Brnabić

Kompromisno rešenje kosovskog pitanja za Srbiju znači isključenje priznanja nezavisnosti, ali da bi se govorilo o kompromisu mora da postoji sagovornik sa druge strane, rekla je predsednica vlade Ana Brnabić.

Ona je ističe da se kompromis nalazi između dva pola, gde je na jednoj strani, "Kosovo je deo Srbije i tačka", a na drugoj "Kosovo je nezavisno i tačka".

- Između te dve tačke je kompromis. I menjanje granica je kompromis, ali ko je za to danas? U Srbiji niko nije za to, razgovarala sam i sa predstavnicima civilnog društva, želela da čujem i njihovo mišljnje, ali nismo došli do rešenja - rekla je Brnabić novinarima nakon obilaska Srpsko-korejskog informatičko-pristupnog centra. 

Ona je navela da ništa nije na stolu i da cilj jeste kompromis, ali da za to mora da postoji i sagovornik sa druge strane. 


- Morate da razmišljate inovativno, da budete konstruktivni, da se rešenje traži, kako se to kaže, "outside of the box" - rekla je premijerka i dodala da će jedino rešenje kosovskog pitanja omogućiti da se nešto drugačije ostavi sledećim generacijama i da je za nju upravo to svrha komprisa.

Brnabić je dodala da je to njeno mišljenje, ali da je ona samo jedna od mnogo ljudi koji odlučuju, navodeći da će se o tom pitanju izjasniti i građani na referendumu.

- Daleko smo od kompromisa - zaključila je Brnabić. 

- Oni su u mom govoru u kome sam deset puta pozvala na mir i razum izvukli pola moje rečenice. Ispalo je da Srbija preti nečim, žao mi je zbog toga, ali to je duboko ukorenjena percepcija o nama protiv koje moramo da se borimo - rekla je Brnabić.

Ona je dodala da još nigde u stranim medijama nije pročitala ništa o 15 dana koliko Srbi na Kosovu i Metohiji nemaju štampu na sopstvenom jeziku, a govorimo o Evropi u 21. veku.

Kako kaže, niko ne piše ni o tome da li će Srbi na Kosovu i Metohiji dočekati Božić ne znajući da li će imati grejanje ili lekove, te da Rojters ni AP nisu preneli da li Srbi na Kosovu i Metohiji imaju osnovna ljudska prava.

- Ne puške i vojska, već obrazovanje i škola, sutra će stići 2020. godina, da li iko zaista želi da ratuje i da li ništa nismo naučili iz prošlosti - navodi predsednica Vlade.

Dodala je i da je poslala poruku generalnom sekretaru NATO Jensu Stoltenbergu u kojoj mu je zahvalila na direktnoj i nedvosmislenoj izjavi u kojoj poziva na mir i razum.

Kako kaže, njegova poruka nije važna samo za Srbiju i Srbe već i za Albance i Prištinu i ceo region.

Upitana koja je korist od toga što obe strane "zveckaju oružjem" i šta je kompromisno rešenje za Srbiju, Brnabić je rekla da se ne slaže da obe strane zveckaju oružjem i da je jedini interes Srbije mir i stabilnost, kompromis i razum.

- Mene plaši kada Priština kaže da je ne zanima šta kaže NATO, Briselski sporazum ni naš ustav, već da ide na vojsku. Čemu to, kada postoji njihova policija, Kfor, NATO - upitala je ona i istakla da se nada da Srbija nikada, ni sada ni u budućnosti, neće morati da upotrebi svoju vojsku.
 

2024 © - Vesti online