Četvrtak 06.12.2018.
00:44
J. Arsenović - Vesti

Na izmaku i lekovi za porodilje

M. Karović
Foto: Arhiva

- Ne smem ni da pomislim šta će se desiti ako ostanemo bez potrošnog medicinskog materijala. Do sada smo probleme rešavali u hodu, ali od kada su uvedene takse svi dobavljači iz centralne Srbije su blokirani i sprečeni da nam isporuče lekove, sanitetski potrošni materijal, hranu za bebe, dizel gorivo, sve ono što nam je neophodno za obavljanje operacija, porođaja, pružanja zdravstvenih usluga. Češljamo magacine, imamo zalihe još samo za jedno 10 do 15 dana. Ako ne budemo imali čime da lečimo pacijente bićemo u velikom problemu - upozorava dr Zoran Perić, direktor Zdravstvenog centra.

Doktor Perić je poslao alarmantan izveštaj o trenutnom stanju Kancelariji za Kosovo i Metohiju, odnosno srpskom Ministarstvu zdravlja, jer Vlada u Beogradu finansira ovaj zdravstveni centar, ključni za Srbe u Kosovskom Pomoravlju.

Osim specijalističkih službi, opšta bolnica ima porodilište i dečije stacionarno odeljenje i sada se već može osetiti bojazan kod budućih majki da li će u narednim danima, kada dođe njihov termin za porođaj, biti ispunjeni svi uslovi za bezbedan dolazak bebe na svet.

- Za ove tri godine, koliko postoji porodilište, stekli smo poverenje naših građana, nijedna žena iz Kosovskog Pomoravlja nije se porodila van našeg porodilišta, ali sada nam dolaze budući roditelji i prvo nas pitaju da li imamo lekove i sve što nam treba za porođaj. Zabrinuti su šta će se desiti u danima koje predstoje. Za sada ne odlaze da se porađaju u Vranje, Niš ili u Beograd, ali ima najava - kaže sagovornik "Vesti" dr Perić.

Ni pokušaj da se lekovi i gorivo za bolnicu dopreme kao humanitarna pomoć ne prolazi jer je pre nedelju dana sa Jarinja vraćena cisterna sa 30 tona dizel goriva koja je bila namenjena za grejanje bolnice u Pasjanu.

Najgore u udaljenim zaseocima

Pre tri godine, otvaranju Opšte bolnice u Pasjanu prisustvovao je tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić. Ovaj gest je dodatno ukazivao na značaj medicinske ustanove za Srbe u Kosovskom Pomoravju, pogotovu što nisu mogli da se leče Gnjilanu.
Osim zgrade koja se prostire na 2.200 kvadratnih metara, bolnica obuhvata i 30 zdravstvenih ambulanti širom Kosovskog Pomoravlja.

- Samo Novobrdska opština ime 40-50 zaselaka. Raspon na kojem se nalaze naše zdravstvene stanice je prečnika oko 80 kilometara, a najviše su ugroženi upravo ljudi u udaljenim zaseocima. Dolazi zima, oni neće moći ni do privatne apoteke, niti ćemo mi moći da dođemo do njih ako se ova blokada nastavi - upozorava dr Perić.

2024 © - Vesti online