Subota 01.12.2018.
08:10
S. Đ. - Vesti

Srpski film na Putu svile

V. Sekulić
Reditelj filma "Enklava" Goran Radovanović

- Nastojali smo da predstavimo različitost savremenog srpskog filma - bogatstvo filmskog izraza, zanimljive teme, filmove koji su izazov i za publiku i za kritiku - izjavio je na svečanom otvaranju ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević i dodao da će se i dalje intenzivno raditi na promovisanju naše kinematografije i Srbije kao povoljne lokacije za snimanje filmova i dodao.

- Ovog leta je snimljen prvi kineski film u Beogradu -"Belgrade escape", u režiji Vang Žongjana, s kineskom zvezdom Edrju Čai Linom, ali i poznatim srpskim glumcem Draganom Mićanovićem u glavnim ulogama. Reditelj Žongjan izabrao je Beograd za snimanje zbog vibrantnog duha grada, izazovne atmosfere i odličnih uslova za snimanje koje nude srpski filmski profesionalci.

Ministar Vukosavljević je skrenuo pažnju i na poreske olakšice kojima Vlada Srbije podstiče inostranu filmsku industriju, kao i na činjenicu da se, nakon potpisivanja Memoranduma o saradnji u oblasti filma između dveju zemalja, već priprema prva srpsko-kineska koprodukcija po scenariju "Kineski bez muke" Miroslava Momčilovića.

- Ovu prednost srpske filmske industrije Srbije kao partnera podržava i Vlada Republike Srbije. Još 2016. godine uvedene su poreske olakšice koje omogućavaju povraćaj sredstava uloženih u snimanje u Srbiji do 25 %. Beograd i Srbija ponovo postaju privlačna lokacija za snimanje filmova, kao što su to bili i pre pola veka.

Ovu dosad najobuhvatniju prezentaciju srpske kinematografije u Kini zajednički su organizovali "Beijing 8th Film" i Filmski centar Srbije, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja, Ambasade Republike Srbije u Pekingu i Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije.

Saradnja dva javna servisa

Tokom dana, pomoćnik ministra za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije, Ivana Dedić razgovarala je sa zamenikom kineske filmske administracije o saradnji u oblasti kinematografije sa posebnim osvrtom na organizaciju Dana kineskog filma u Beogradu i uputila poziv da kineski umetnik bude član žirija sledećeg beogradskog Međunarodnog filmskog festivala FEST.

Pomoćnik ministra za razvoj digitalne istraživačke infrastrukture u oblasti kulturnog nasleđa i umetnosti Dejan Masliković i pomoćnik ministra za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić sastali su se sa zamenikom ministra za radio i televiziju NR Kine Fan Veipingom, sa kojim su dogovorili razmenu naučnih i umetničkih programa između javnih servisa dveju zemalja. Inače u Kini postoji 2.600 TV stanica i 80.000 produkcijskih kuća, a 80 stanica ima programe iz oblasti nauke i kulture.

Muzej digitalne tehnologije

Dejan Masliković je istakao da će u narednom periodu organizovati konferenciju na kojoj će kineski stručnjaci predstaviti svoju tehnologiju za virtuelnu realnost i predstavljanje 3D objakata, što je urađeno u Zabranjenom gradu.

- Očekujemo sledeće godine da jedan beogradski muzej postane centar kineske digitalne tehnologije - rekao je Masliković. Na pitanje o kom muzeju je reč, Masliković je kazao da su u toku pregovori i da treba da vide koji muzej ima dovoljan broj posetilaca i koji može da privuče publiku iz regiona.

2024 © - Vesti online