Sukob Ukrajine i Rusije: "Za Srbiju je najbolje da ćuti"
Posle novih tenzija između Ukrajine i Rusije pitanje je da li će Srbija moći da zadrži svoju poziciju "sedenja na dve stolice". Nova kriza, nastala nakon pomorskog sukoba između ruskih i ukrajinskih snaga, ponovo je usmerila pažnju sveta na ovaj deo Evrope.
Rusija je već pod sankcijama EU i SAD, zbog oružanog sukoba koji u Ukrajini tinja već četiri godine. Novo zaoštravanje odnosa znači i nove izazove za srpsku diplomatiju, koja se do sada trudila da balansira između Kijeva i Moskve.
- Za Beograd bi bilo najpametnije da diplomatski ćuti povodom novog incidenta - kaže spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić za BBC na srpskom.
Zvanični Beograd od aneksije Krima 2014. godine ponavlja da "poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine" i ne priznaje Krim kao deo Rusije. S druge strane, Srbija se nije priključila sankcijama zemalja članica EU prema Rusiji zbog rata u Ukrajini.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u nedavnom intervjuu za francuski "Mond" ovu poziciju je objasnio rekavši da bi "priznavanje Krima, značilo i priznavanje Kosova", a da bi sankcijama Rusiji Srbija "pucala sebi u nogu". Kako je naveo, Rusija podržava teritorijalni integritet Srbije kao članica SB UN.
Međutim, Jakšić smatra da je ta ravnoteža narušena, kako kaže, "čitavim nizom incidenata".
- Od protivljenja rezolucijama i izostanka hapšenja dobrovoljaca sa ukrajinskog ratišta koji su time prekršili srpske zakone, do odlazaka zvaničnih ili poluzvaničnih delegacija na Krim. To je prst u oko Kijevu - kaže Jakšić i dodaje da je "jasno da je balans u odnosima prema Ukrajini i Rusiji ozbiljno narušen".
- Srbija je odabrala prorusku poziciju. Što je očigledno rezultat pritisaka iz Moskve da se prihvati takva pozicija - navodi on.
Zvanična Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine, a Ukrajina nije priznala nezavisnost Kosova. Baš kao što srpske vlasti na kosovske gledaju kao na "privremene", tako je i Krim za Ukrajinu "privremeno okupirana teritorija". Upravo oko oružanog sukoba Rusije i Ukrajine zvanična Srbija vodi politiku u javnosti poznatu kao "sedenje na dve stolice", zaključuje BBC.