Petak 23.11.2018.
00:12
Z. Mirković - Vesti

Kristijan Štrahe za "Vesti": Nema mira bez Srbije

Z. Mirković
Dobro sarađujemo sa srpskom zajednicom: Hajnc-Kristijan Štrahe

Dodaje da se ne sme dogoditi da budu zapostavljeni interesi srpske strane u rešavanju kosovskog problema. Štrahe podržava rešenje koje postignu Srbi i Albanci, pa čak i korekciju granica. Na izborima za Evropski parlament među kandidatima FPOe će možda biti Austrijanac ili Austrijanka srpskog porekla, dodao je Štrahe.

Da li ste menjali svoj stav da se rešenje kosovskog problema mora naći uz uvažavanje interesa Srba i da li je to pozicija koju zastupa i vlada Austrije?

- U vladi nijedna stranka nema apsolutnu većinu, već je čine dve stranke sa različitim rezultatima. Radi se o partnerstvu. Imamo koalicioni sporazum koji zahteva od nas da se ponašamo državnički i štitimo interese Austrije. Što se Srbije tiče, u mnogim oblastima postoji veliko razumevanje za srpsku politiku i ja lično imam dobre odnose sa šefom diplomatije Srbije, ali ne mogu samo voditi srpsku politiku, već imam odgovornost za Austriju i moram da radim za svoju zemlju. Međutim, smatram da se ne sme dogoditi da se ne usliši srpska strana i da budu zapostavljeni njeni interesi.

O tome ćemo brinuti. Najvažniji je ekonomski razvoj na Balkanu, tako i da na Kosovu postoji dobar razvoj privrede, pravna bezbednost i ravnopravnost svih stanovnika. Takođe je bitno da se svi postignuti sporazumi primene, tako i onaj o Zajednici srpskih opština, ili u vezi taksi, kada je reč o CEFTA. Takse koje su uvedene, ponavljam, protivne su sporazumu. Neophodno je da i sa evropske strane jasno zahtevamo primenu sporazuma. Verujem da je put kojim su krenuli predsednik Aleksandar Vučić i ministar Dačić u pregovorima vezano za moguće promene granica, dobar pristup.

Ako se uspe u tome, u interesu obe strane, a ujedno uz dobijanja ravnopravnog tretmana srpske manjine na Kosovu, onda verujem da je moguće imati sveobuhvatni paket, na osnovu kojeg bi Srbija i Kosovo mogle da pristupe EU. Mi takvom rešenju nećemo stajati na putu.

Na osnovu poslednjih dešavanja, stalnih provokacija Prištine, da li uopšte dijalog ima više smisla?

- Potrebno je voditi dijalog, jer ako se ne vodi ne može se ništa promeniti. Ko odbija dijalog i ne želi da seda za pregovarački sto moraće računati s tim da se njegov stav neće uslišiti. Mislim da je zbog toga potrebno da se jasno na pregovaračkčom stolu stav učini vidljivim. Imam razumevanje za to da kosovska vojska nije prihvatljiva. Postoji još mnogo otvorenih pitanja, kao što je Rezolucija UN 1244, koja je otvoreno poglavlje.

Zbog svega toga je potrebno nastaviti dijalog, preko kojeg se može doći do nekog rezultata, kao što je inicijativa o rešenju putem promene granica. Taj dogovor bio bi moguć samo ako bi Albanci i Srbi imali ista prava, ako bi se time obezbedili mir i stabilnost i da se više obe strane ne miniraju. Činjenica je da su postojale provokacije i to treba izbegavati. Sporazumi moraju da se primene i strane vrate za pregovarački sto. Ako se ne uspe u pronalaženju rešenja neće biti pristupa u EU. To je uslov koji mora biti jasan obema stranama.

Da li inicijativa korekcije granica ili promene teritorija ima još šanse, imajući u vidu da je Nemačka bila protiv?

- Ja sam u to uveren, jer ako obe strane dogovore nešto onda nema razloga da se to minira. Ako to rešava Gordijev čvor onda mora svakome biti u interesu, a posebno i Nemačkoj, da podrži nešto što bi donelo održivi mir, stabilnost u regionu. Miniranje dogovorenog rešenja ugrozilo bi mir i stabilnost u regionu.

Iduće godine imamo izbore za Evropski parlament, a mogući su i izbori u Beču, da li će FPOe ponovo biti jedina stranka koja će austrijskim Srbima omogućiti da imaju svoj glas?

- Što se Srbije tiče, naš stav je da je to bez sumnje najvažnija zemlja na Balkanu, glavna snaga u tom regionu kada je reč o garanciji mira i stabilnosti. Ništa od toga nije moguće bez Srbije. Odnosi Austrije i Srbije su dobri, a što se ekonomije tiče, mi smo među najvećim trgovinskim partnerima, naše kompanije su otvorile 18.000 radnih mesta u Srbiji.

U Austriji imamo veliki broj Srba, Austrijanaca srpskog porekla, koji su se dobro integrisali i koji su značajan sastavni deo naše zemlje, a koji se i kod nas u stranci angažuju. Imamo poslanika u bečkoj skupštini Nemanju Damnjanovića, ali i puno članova i funkcionera na opštinskom nivou. Biće možda i kandidata na izborima za Evropski parlament - Austrijanac ili Austrijanka srpskog porekla. Imamo dobru saradnju sa srpskom zajednicom.

Z. Mirković
Ilija Tufegdžić, Štrahe, Konstantin Dobrilović i Nemanja Damnjanović

Manji porezi, veće plate i penzije

Da li smatrate da srpska zajednica podržava rad vlade čiji ste član?

- Uveren sam u to, jer ono što smo osigurali od kada smo u vladi, a to je skoro godinu dana, u mnogim važnim oblastima donelo je poboljšanja. Dolazi najveće poresko rasterećenje, na osnovu kojeg će porodice dobiti 1,5 miliona evra dodatno novca.

Čak i oni koji imaju minimalne plate dobijaće više para, a i oni koji plaćaju porez dobijaće više novca za decu. To je ogromno rasterećenje. Kod manjih i srednjih primanja smo počeli da smanjujemo opterećenje ukidanjem osiguranja na nezaposlenost. Obezbedićemo da oni koji rade dobijaju veće plate. Idemo i ka povećanju minimalne penzije na 1.200 evra za one koji su radili više od 40 godina.



 

2024 © - Vesti online