Srbiju nije lako uniziti!
Debakl Kosova u prvoj rundi izazvao je šok predsedavajućeg i generalnog sekretarijata, pa su u pokušaju da se nađe izlaz iz kraha proglasili pauzu od 20 minuta. Tome se oštro usprotivio srpski ministar policije Nebojša Stefanović koji je zapitao na osnovu kog pravila je određena pauza, ali odgovor nije dobio.
U hodnicima se pokazalo se da je predah dat da bi SAD, Velika Britanija i Turska izvršile dodatni pritisak uoči drugog kruga na države koje, u prvom, nisu dale glas Kosovu. Dok Srbija slavi uspeh, Priština za treći debakl u pokušajima da postane deo Interpola optužuje Beograd.
Uspeh male zemlje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je dešavanja na Generalnoj skupštini okarakterisao kao uspeh male Srbije i malu pobedu protiv velikih sila.
- Ovo je mala pobeda za nas. Velike sile htele su da nas sklone, sruše, unize. Uspeli smo da sačuvamo i obraz i zemlju - rekao je Vučić i istakao da je Srbija ovim osnažila svoju poziciju.
Ipak, kako je istakao, ne smemo da zasnivamo budućnost na prkosu i inatu, već na racionalnom pristupu i ne sme se ova prilika koristiti ni da se ponižava Priština, ni oni koji su pokušali da joj pomognu.
- Ponosan sam što je tako mala zemlja kao Srbija, bez mnogo novca i moći, uspela da se izbori protiv najmoćnijih i pokaže koliko je vredno čuvati slobodu, integritet i nezavisnost - rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa šefom diplomatije Ivicom Dačićem.
BROJKE
Prvi krug glasanja
ZA - 76
PROTIV - 56
UZDRŽANO - 22
Drugi krug glasanja
ZA - 68
PROTIV - 51
UZDRŽANO - 16
Dačić je tom prilikom zapitao gde je sada tih 116 zemalja za koje Priština kaže da su priznale nezavisnost Kosova.
- Tražili su pomoć od austrijskog kancelara Sebastijana Kurca. Ali, preko koga su hteli u Interpol, tako su i prošli. A i inače sam Kurcu rekao: 'Ti si, bre, pametan čovek. Pa koja budala je na strani gubitnika?!" - rekao je Dačić.
On je dodao da se pokazalo da ne može ništa više na silu i ne može ništa bez Srbije.
- Nije dovoljno da neke velike sile samo pošalju zahteve i svi ih trkom ispune i podrže - kazao je Dačić i ukazao da je Kosovu nedostajalo 36 glasova.
Tačijevo razočaranje
Vlada Kosova smatra da je "divlja kampanja Srbije je još jednom pokazala svoj karakter protiv Kosova i ideje o normalizaciji odnosa". Razočaranje nije krio ni tzv. predsednik Hašim Tači.
- Danas nema pobednika, ali je Kosovo gubitnik - kazao je on i akcentirajući pritiske Srbije na Generalnu skupštinu Interpola naveo da je moguće da su u tajnom izjašnjavanju države koje su priznale kosovsku nezavisnost glasale protiv njegovog članstva, što je loša vest.
Ambasada SAD u Prištini saopštila je da "svi gube odbijanjem Kosova".
"Podrška članstvu Kosova u Interpolu nikada nije bila o priznavanju nezavisnosti Kosova, već jačanju globalne saradnje u oblasti sprovođenja zakona i zatvaranju kritičnog sigurnosnog jaza na Balkanu. Ovim ishodom, svi gubimo", navodi se u saopštenju Ambasade SAD.
Odluka da Kosovo ne bude primljeno u članstvo Interpola razočaravajuće je i za Ambasadu Velike Britanije u Prištini. "Prijem Kosova u Interpol omogućio bi bolju saradnju organa zaduženih za primenu zakona", ocenila je Amabasada Velike Britanije.
Austrijska teška greška
Ivica Dačić se osvrnuo se na ponašanje nekih zemalja, prvenstveno Austrije i kancelara Sebastijana Kurca i i Hajnca-Kristijana Štrahea.
- Nije im ni Kurc pomogao, a ja sam mu prilikom njegove posete Beogradu rekao da ne treba da bude na strani gubitnika. A Štrahe bi trebalo da pojasni Srbima zašto je obećao da će glasati protiv prijema Kosova u Interpol, a obećanje nije ispunio - kazao je Dačić.
Šef srpske diplomatije je zapitao Štrahea da li su za njega na izborima u Austriji glasali Srbi ili Albanci i poručio uz poruku da će biti još izbora.
- Ti si slagao Srbe, a ni Kurc nije bolji. On je gori - dodao je Dačić.
Srpski prijatelji
Američka agencija AP prenela je da je Srbija, uz pomoć saveznice Rusije, lobirala protiv ulaska Kosova u Interpol, kao i da nisu odmah objavljeni rezultati glasanja većine od 192 države članice te organizacije. Rusija je bila učesnica u raspravi pre glasanja u korist Srbije, a sa njom i Španija, Maroko, Kipar, Kina i Bjelorusija. Namibija i Rumunija su podržale Srbiju.
Sila udarila u zid
Odbijanje zahteva samoproglašene države Kosovo za prijem u Interpol predstavlja poraz jednopolarnog sveta za koji se pokazalo da više nije svemoćan, kazao je bivši diplomata Vladislav Jovanović uz ocenu da će epilog Generalne skupštine Interpola oslabiti poziciju Prištine u očima celog sveta. Jovanović je dodao da ishod glasanja o prijemu Kosova u Interpol pokazuje da je sila u međunarodnim odnosima moćna i efikasna, ali da "može da naiđe na zid i bude poražena".
- U ovom slučaju ta sila je poražena, jer su argumenti bili toliko jaki da čak i države, koje su bile izložene pritiscima i ucenama od vodećih zapadnih zemalja, nisu mogle da prihvate takvu nepravdu - rekao je Jovanović za Tanjug.
Epilog glasanja u Dubaiju vidi i kao ohrabrenje za mnoge zemlje koje su bile u strahu od pritisaka jednopolarnog sveta koji je, kako kaže, pokazao da je moćan, ali da nije svemoćan.
- Te zemlje sada mogu da se osete snažnijim i uspravnijim, sa više samopouzdanja u odbrani svojih legitimnih prava i interesa - smatra Jovanović.