Petak 02.11.2018.
00:15
D. Nikolić - Vesti

Drakče obuo i Putina

Lična arhiva
Izmakao mu Ginis: Miodrag Jevtić u opanku broj 909

Gotovo da ne postoji folklorno društvo u inostranstvu i Srbiji koje nema narodnu nošnju porodične firme Narodno-umetnička radinost Drakče iz Svilajnca. Već 18 godina izrađuju je Dobrica Dimitrijević, njegova supruga Dragica i sin Stefan.

Oni su nastavili porodičnu zanatsku tradiciju, koju je pre sedam decenija započeo najpoznatiji opančar ovog kraja Miodrag Jevtić Drakče. Zanimljivo je da, pored brojnih domaćih i stranih političara, njegove opanke imaju Dmitrij Medvedev, Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko, predsednik Belorusije.

Njegovi unuci Dobrica i Mikica najpre su sa dedom pravili opanke za razne folklorne ansamble. Mikica i njegova supruga Tijana nastavili su da rade opanke u svojoj radionici Narodna tradicija Drakče, a Dobrica se opredelio za narodnu nošnju. Na taj način oni mogu kompletno da obuku i obuju članove kulturno-umetničkih društava u nošnje različitih krajeva.

Lična arhiva
Vredan i u devetoj deceniji: Drakče i Tijana

- Izrađujemo šumadijsku, resavsku, kosovsku, gnjilansku, crnogorsku, krajišku, nošnju iz Užica i mnoge druge. Tajne ovog zanata naučili smo iz stručne literature, a mnogo nam je pomogao i Damir iz Bačke Topole. Najvažnije nam je da nošnje budu što vernije originalu. Nismo vodili evidenciju koliko smo kompleta do sada izradili, ali znam da smo najviše nošnji prodali kulturno-umetničkim društvima u inostranstvu - kaže Dragica.

Pradeda Drakče ponosan je što je njegov najmlađi potomak nastavio porodičnu tradiciju, ali, veli da ni on još uvek neće da je napušta iako ima 86 godina.

Lična arhiva
S kolena na koleno: Dragica i Stefan Dimitrijević

- I dalje pomažem deci kad se nagomilaju narudžbine. Ništa mi nije teško. Možda jedino kada dugo sedim. Pored opanaka pravio sam kožne kravate s raznim motivima i ženske i muške cipele i sandale. Najžalije mi je što nisam postao Ginisov rekorder iako sam izradio opanak broj 909, koji bi mogao da obuje čovek visok 39 metara, i što nisam našao nekog da otkupi licencu za liniju kožnih cipela. Dnevno smo mogli da proizvodimo po 50 pari cipela, koje su ručni rad. Mogao sam i da obučavam radnike, a mislim da bi se cipele dobro prodavale, jer su unikatne i nemaju konkurenciju na tržištu - priča Drakče.

Ideju izneo Rusima

Drakče je ideju o licenci za liniju kožnih cipela pre pet godina izneo Valentinu Koljasevu, tadašnjem prvom sekretaru predsednika Ruske ambasade u Beogradu, zaduženom za sport, kulturu i obrazovanje, i Irini Ivanovnoj Gnjedkovoj, savetnici za štampu i kulturu pri ambasadi, koji su tada u Despotovcu posetili njegovu izložbu opanaka.

Pet dana za jedan komplet

Dragica dodaje da je svaka nošnja komplikovana na svoj način i da im je za komplet potrebno najmanje pet dana. Kada imaju veće narudžbine, angažuju nekoliko žena, kako bi ispoštovali rok. Dobričin i Dragičin sin Stefan zavoleo je ovaj zanat, pa je nakon škole za modnog krojača, koju je završio u Velikoj Plani, prionuo na posao.

- Nisam se pokajao. Još uvek se kajem - našalio se Stefan, a potom dodao:
- Svaka nošnja je komplikovana na svoj način. I svaka je drugačija, jer svaki kraj ima nešto specifično, neki simbol ili šaru, koji nešto predstavljaju. Kad god radim nošnju iz kraja o kome ne znam mnogo, volim da naučim sve o njihovoj tradiciji, pa mi je posao zanimljiviji - kaže Stefan.

 

2024 © - Vesti online