Petak 02.11.2018.
00:45
Lj. Ivanović - Vesti

Tragedija se mogla izbeći

pixabay.com
Foto: Ilustracija

Nešto ranije posada je zatražila od kontrole leta dozvolu da se vrati u Džakartu.
Hadi Tjahjanto, šef indonezijske vojske izjavio je da je letelica verovatno locirana zahvaljujući sonarima koji detektuju signal crnih kutija koji se šalju i posle pada letelice.

Vlasti vode svoju potragu u vodama dubokim 30 do 40 metara, iako su isključile mogućnost da će pronaći preživele, nadaju se da će pronaći dve crne kutije iz aviona. U tu svrhu angažovano je više desetina ronioca, kao i helikopteri i brodovi. Spasiocima je zadatak da odvoje ljudske ostatke od olupine aviona i ličnih stvari žrtava.

U međuvremenu su vazduhoplovne vlasti Indonezije naložile prizemljenje kompletne flote tog tipa aviona u zemlji radi inspekcije.
Zasad su iz mora izvučena 24 tela. Razlog pada aviona još nije poznat. Ipak, postoji više indicija da je pad mogao biti sprečen.

- Ovde mi je najčudnije to što nisu proglasili nikakvu uzbunu. Samo su kazali: "Mi se vraćamo" - rekao je Dejvid Susi, bivši inspektor za bezbednost u vazdušnom prostoru SAD.

Još je čudnije to što je isti avion dan pre tragedije imao velikih problema kad je iz Denpasara leteo za Džakartu. Tehnički dnevnik leta s Balija prema glavnom gradu Indonezije otkriva kako je jedan od instrumenata bio "nepouzdan", a pilot je morao da preda upravljanje prvom oficiru. Reč je o instrumentima koji očitavaju podatke o brzini i visini leta. Posada je uprkos takvim očitavanjima odlučila da nastavi let i srećno se spustila u Džakarti.

Putnici sa tog prethodnog su za indonezijske medije kazali kako ih je let podsetio na vožnju na vrteški. U avionu je nastala panika, a neki od putnika su od turbulencija i naglog dizanja i padanja čak i povraćali.

- Ljudi su počeli da paniče i povraćaju. Otprilike osam minuta nakon poletanja činilo se kao da avion nema dovoljno snage da uzleti - dodao je jedan od putnika sa prethodnog leta.
Ipak, nakon sletanja avion su pregledali mehaničari i dali mu zeleno svetlo za novi let. Direktor Lajon era Edvard Sirait kazao je kako je avion imao "tehnički problem", ali dodao je da je on rešen.

- Da je avion imao kvar, bilo bi nemoguće uzleteti - kazao je.

Ali, dan kasnije, avion se srušio, a o tačnom razlogu pada trebalo bi da se zna više kada budu pronađene crne kutije. Za sada postoji niz indicija koje upućuju na to da avion nije bio u potpunosti ispravan, a da nešto nije u redu bilo je jasno na letu dan ranije.

Avion je bio nov

Da stvar bude čudnija, reč je bila o novom avionu. Boing 737 Maks 8 u komercijalnoj upotrebi bio je godinu dana, a u pogonu tek od 15. avgusta. Imao je samo 800 sati leta. Pilot i kopilot bili su iskusni sa više od 11.000 sati leta. Kompanija u floti ima još 11 aviona ovog tipa.

Tuga porodica

Pad aviona Lion era mnoge je porodice zavio u crno. Četrnaestogodišnja Kešija Aurelija bila je u školi kad je čula da se avion u kojem je bila njena majka Fifi Hajanto srušio u more.
- Samo smo plakali dok smo čekali da nam se jave vlasti. Svi u porodici smo plakali. Nisam jedina koja patim, moram biti jaka - izjavila je devojka.
Nunik Hesti (53) u nesreći je izgubila sina i unuka. Oni su za vikend otišli u Džakartu na fudbalsku utakmicu.

- Videla sam vest o padu aviona. Srce mi je puklo - kaže.

Na crnoj listi

Lajn er je najveći indonezijski niskotarifni prevoznik domaćih letova, ali i međunarodnih u jugoistočnu Aziju, Australiju i srednju Evropu. Osnovana je 1999. godine i u prošlosti je imala problema sa bezbednošću i lošim upravljanjem. Bila je na evropskoj crnoj listi sve do 2016. zbog brige da li je Indonezija u mogućnosti da nadzire vazduhoplovnu industriju.

Pre pet godina u more se srušio avion Lajon era pri sletanju na aerodrom na Baliju, pri čemu je svih 108 putnika preživelo. Ali 2004. godine avion na letu iz Džakarte srušio se i uništio pri sletanju. Tada je poginulo 25 osoba.

 

2024 © - Vesti online