Crnogorci nasilno od srpskog jezika prave novi
Mićunović je u intervjuu podgoričkom dnevniku Vijesti rekao da političari nemaju prava da ljudima nasilno uzimaju nešto što su im istorija i evolucija dali - formirani govor i jezik.
"Sada se stvara od jednog jezika nasilno nešto drugo samo zato da bi se zvao neki drugi jezik. Kao da Crna Gora ne može biti država i bez toga da ima svoj jezik, a mogla je po svim oblicima vladavine do sada, i pod Njegošem i kraljom Nikolom. Čudi me kad neki ljudi veruju da bi bili Crnogorci moraju izbrisati svaku sličnost, pa i jezičku sa Srbima", naveo je Mićunović.
Protest crnogorske opozicije
Lideri parlamentarne opozicije Socijalističke narodne partije i Nove srpske demokratije, Srđan Milić i Andrija Mandić, odustali od susreta sa predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem povodom usvajanja zakona kojim se crnogorski jezik uvodi u obrazovne institucije.
|
Mićunović, predsednik Političkog saveta DS i predsednik Odbora za inostrane poslove Skupštine Srbije, ukazao je da je jezik nešto zajedničko na kome se gradila kultura, poštujući lokalne osobenosti.
"U eri integralnog humanizma i izgradnje evropskog identiteta ovakvi potezi su retrogradni. To je neefikasno politički i prva stvar gde ćemo biti ismejani su Evropski parlamant i Evropska unija. Naravno da je pravo svake legalne politike da donosi zakone koje smatra najboljim, ali ja ovde govorim kao naučnik i kulturni poslenik, i nadam se da ovo neće biti protumačeno kao mešanje u unutrašnje stvari druge države", kazao je Mićunović.
Mićunović je dalje kazao kako smatra da trenutni politički interesi ne smeju kreirati odnose Beograda i Podgorice.
Mićunović je podsetio da je tokom političke karijere sarađivao sa premijerom Milom Đukanovićem za koga kaže da je pragmatičan jer je na vreme procenio da politika Slobodana Miloševića vodi u propast.
"Imali smo nekoliko iskrenih razgovora, ali on je išao nekom prečicom, ne vodeći mnogo računa kasnije o Srbiji i onda je popuštao onima koji su to razdvajanje sa većim žarom činili. To mi se nije dopadalo. Mi smo sa Čeva, naši dedovi su bili komšije, nema razloga da sada, imamo takve međusobne, maltene rasne razlike", poručio je Mićunović.
"Problem je imidž Crne Gore kao zemlje u kojoj se kriju šverceri i kriminalci. To mu u Evropi ponekad zameraju. Nadam se da će Cma Gora kako se bude približavala EU naći snage, a biće i primorana da taj imidž izmeni", zaključio je Mićunović za Vijesti.