NATO pripremio "odgovor" ruskim podmornicama
"Korišćenje bespilotnih sistema može da bude prelomni trenutak u trci za morskim tehnologijama", piše u tekstu. Kako se navodi, zajedničko korišćenje tradicionalnog morskog naoružanja i dronova treba da da poboljša "kontrolu nad morima" za države-članice vojnog bloka.
Sporazum je potpisalo 13 država: Belgija, Danska, Nemačka, Grčka, Italija, Holandija, Norveška, Poljska, Portugalija, Španija, Turska, Velika Britanija i SAD.
"Članice NATO-a su zabrinute zbog porasta pretnji od ruskih podmornica i ulažu sve više resursa u tu borbu. Tokom Putinove vladavine Rusija je formirala nove, još neprimetnije podmornice koje se koriste u severnom Atlantiku", prenosi list komentar Horhe Beniteza, saradnika ekspertskog Atlantskog saveta koji je ranije radio u vojnom resoru SAD.
Potpisani plan odražava porast uloge bespilotnih sistema koji se koriste za borbu protiv neuhvatljivih podmornica.
Prošle nedelje su SAD pustile u rad najnovije atomske podmornice "SSN-791 Delaver" i "SSN-792 Vermont", koje su ojačane krstarećim raketama "tomahavk". One pripadaju četvrtoj generaciji američkih podmornica i predviđene su za borbu protiv podmornica protivnika i za priobalne operacije.
U oktobru je objavljeno da će podmornice projekta "Borej-A" i "Jasen-M" - atomske podmornice "Knez Vladimir" i "Kazanj" - postati deo ratne mornarice Rusije 2019. godine.