Utorak 16.10.2018.
10:10
Vestionline, Tanjug

U Srbiji oko dva miliona nelegalno izgrađenih objekata

M. Karović
 

Damnjanović je kazala da ranije građeni nelegalni objekti nisu rušeni, jer nije bilo moguće rušiti objekte na javnim površinama, na močvarnom zemljištu, kao i u zaštitnoj zoni kulturnih i prirodnih spomenika.

Kako je kazala za TV Prva, na osnovu popisa koji je izvršen na osnovu Zakona o ozakonjenju, došlo se do baze podataka od milion i 700 hiljada nelegalno izgrađenih objekata, što sa ranije podnetim zahtevima čini ukupno oko dva miliona nezakonito izgrađenih objekata.

Od 2015. godine gradnja se kontroliše zakonom o planiranju i izgradnji, a Damnjanović navodi da je izmenama u zakonu o legalizaciji propisano za sve objekte koje su u postupku ozakonjenja da će moći da budu rušeni na osnovu konačnog rešenja. 


- To znači da kada neki nadležni organ u ozakonjenju donese prvostepeno rešenje kojim se dobija zahtev za ozakonjenje, kada takav vlasnik izjavi žalbu i ona bude odbijena, to je momenat kada će građevinski inspektor moći da ruši takav objekat - kaže Damnjanović. 

Istakla je da su sve službe angažovane u procesu legalizacije obavezne da u narednih šest meseci dostave u katastar podatke o objektima koji su u postupku, te da dok se objekat ne legalizuje zabranjeno je raspolaganje nekretninom.

Navela je i da su predviđene i visoke kazne za javna, komunalna i ostala preduzeća koji priključe objekat koji je u postupku ozakonjenja, a da nije već ranije priključena.

- Oni koji su priključeni su priključeni, novog priključenja više nema. Predvideli smo kazne maksimalne - od milion i po do tri miliona dinara za sva ovlašćena lica i sva preduzeća koja učine suprotno - kaže Damnjanović.

Ona je apelovala na građane da što pre uđu u postupke ozakonjenja svojih objekata, a budućim i potencijalnim kupcima je poručila da ne kupuju nepokretnosti koje nisu upisane u katastar nepokretnosti.

2024 © - Vesti online