Može li aleksandrijski patrijarh da pomiri Moskvu i Carigrad
- Žalimo zbog pokušaja da se ukrajinska crkva odvoji od Moskovske patrijaršije. Znamo za odluku Sinoda u Istanbulu i za nastavak politike odvajanja. Te odluke nije odobrila Aleksandrijska pravoslavna crkva. Postoji inicijativa aleksandrijskog patrijarha Teodora Drugog da se umeša i okonča sukob, kao i da sačuva ukrajinsku crkvu pod okriljem Moskovske patrijaršije - rekao je episkop Pantelejmon.
On je objasnio da patrijarh Teodor drugi u ovom trenutku boravi u pastirskoj poseti Zimbabveu. - Kada se bude vratio otuda, moguće je da će posetiti Moskvu i Istanbul radi susreta sa carigradskim patrijarhom i moskovskim patrijarhom Kirilom, kako bi rešio nesuglasice i sačuvao ukrajinsku crkvu unutar Moskovske patrijaršije - rekao je sveštenik.
Prema njegovim rečima, datum posete nije utvrđen, ali se ta poseta priprema.
Patrijarh aleksandrijski i cele Afrike je povodom sukoba oko ukrajinske crkve pre nekog vremena već bio u poseti Ukrajini. On je 27. septembra boravio u Odesi, nekoliko dana je tamo obavljao bogosluženja i sastajao se s predstavnicima kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve.
Poglavar Aleksandrijske pravoslavne crkve je drugi po časti patrijarh među poglavarima pomesnih pravoslavnih crkava.
Aleksandar Volkov, portparol patrijarha moskovskog i cele Rusije Kirila, izjavio je da je poseta Teodora Drugog Ukrajini radi podrške kanonskoj ukrajinskoj crkvi događaj „ogromnog, svetskog“ značaja.
Pročitajte još:
* Carigrad doneo očekivane odluke o Ukrajini
Teodor Drugi je krajem jula učestvovao u obeležavanju 1030. godišnjice pokrštavanja Rusije u Moskvi. Zajedno s patrijarhom Kirilom služio je svečanu liturgiju na Sabornom trgu u Kremlju, a potom je predvodio veliku povorku s krstom ka Spomeniku knezu Vladimiru.
Carigradska patrijaršija je odlučila da započne proces priznavanja autokefalnosti crkve u Ukrajini, kao i da pod hitno obnovi svoje predstavništvo u Kijevu.
Takođe, Carigrad je odlučio da ukine anatemu i sve zabrane koje je protiv poglavara samoproglašene Kijevske patrijaršije Filareta uvela Ruska pravoslavna crkva, kao i protiv poglavara nekanonske Ukrajinske autokefalne pravoslavne crkve Makarija.
Carigradska patrijaršija je praktično položila pravo na Ukrajinu, ukinuvši pravne obaveze iz istorijskog pisma iz 1686. godine o predavanju prava Moskovskoj patrijaršiji da imenuje mitropolita kijevskog.
Ruska pravoslavna crkva je odluku Carigrada nazvala legalizacijom raskola i saopštila da ta odluka nanosi katastrofalnu štetu milionima ljudi, ne samo u Ukrajini, nego i u celom pravoslavnom svetu.
Kanonska Ukrajinska pravoslavna crkva nije isključila mogućnost prekida komunikacije s Carigradom i stavljanja anateme na carigradskog patrijarha Vartolomeja.