Nedelja 30.09.2018.
10:40
Vestionline, Tanjug

Pridržavati se zakona kad se radi o nasilju nad decom

Medija centar Beograd
Zoran Pašalić

- Pravo na bezbrižno detinjstvo, na odrastanje u sigurnim i bezbednim uslovima, bez izlaganja rizicima nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja - minimum je koji dugujemo deci i generacijama koje dolaze - izjavio je zaštitnik građana Zoran Pašalić.

Ovogodišnja Dečja nedelja obeležava se od 1. do 7. oktobra pod sloganom "Moje je pravo da živim srećno i zdravo - za odrastanje bez nasilja".

Pašalić je naveo da godinama unazad, čak 30 odsto pritužbi koje Zaštitnik građana dobija u oblasti prava deteta, odnosi se na nasilje nad decom. 

Takođe, po istraživanjima relevantnih organizacija, većina učenika u Srbiji svedočila je nasilju u

školama, pre svega vršnjačkom. Tuče i verbalno nasilje samo su najvidljivije metode u lepezi psihološkog zlostavljanja koje deca često trpe, a uključuje još i vređanje, ismevanje, širenje laži, socijalnu izolaciju, pretnje, zastrašivanje i elektronsko nasilje. 

Zaštitnik građana je podsetio da je, Zakonom o osnovama obrazovanja i vaspitanja iz 2017. godine, odgovornost za podnošenje prijava za ono što se dogodi u školi, sa prosvetnih inspektora preneta na školu.

- To važi i u slučajevima vršnjačkog nasilja pa je u slučaju prekršaja, škola obavezna da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv roditelja, odnosno zakonskih staratelja deteta, budući da su oni objektivno odgovorni. Takve prijave su izuzetno retke i uglavnom se podnose zbog nepohađanja nastave ili neredovnih dolazaka, dok je broj prijava zbog vršnjačkog nasilja zanemarljiv, što upućuje na zaključak da se zakon ne poštuje ili se poštuje u nedovoljnoj meri - istakao je Pašalić.

Zaštitnik građana poziva nadležene da se pridržavaju propisa i ispunjavaju svoje zakonske obaveze, jer je novi zakon jasan i izričit u pogledu odgovornosti škole i objektivne odgovornosti roditelja, odnosno staratelja, poručio je Pašalić.

2024 © - Vesti online