Petak 30.07.2010.
12:00
D. Dekić - Vesti

Skandal: Zbog fotelja pogazili Ustav!

Usvajanjem amandmana koji je podneo niko drugi do prvi demokratski ministar pravde Vladan Batić, u sukob interesa je automatski uterano blizu 2.000 javnih poslenika koji su istovremeno uzurpirali položaje u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.

OZAKONIO SUKOB INTRESA: Vladan Batić


 

"Batićev amandman" zainteresovao je i predstavnike Evropske komisije, Oebsa i drugih organizacija sa sedištem u Beogradu, koji su juče zatražili tekst radi proučavanja. To bi, prema oceni Agencije za korupciju moglo da bude "ozbiljna mrlja" u očima sveta o Srbiji.
Čelnici Agencije pozvali su predsednika Srbije Borisa Tadića da ne potpiše "neustavni" zakon, a kao poslednji pravni lek najavili obraćanje Ustavnom sudu Srbije.
 

Do kraja mandata


Prema spornom amandmanu poslanika Vladana Batića svi odbornici, vojvođanski i srpski poslanici moći će da uz ovu obavljaju bilo koju drugu funkciju do kraja mandata. U prvobitnoj verziji zakona, koji je počeo da se primenjuje od 1. januara, svi koji imaju više funkcija morali su do 1. aprila da se odluče koju od njih će obavljati i da to prijave Agenciji za borbu protiv korupcije.

Direktor Agencije Zorana Marković smatra i da se amandmanom remeti mogućnost da Agencija efikasno obavlja svoje nadležnosti.


- Ovim se odstupilo od dogovora koji smo postigli sa Vladom, a vlast je poslala poruku da politički interes nije isto što i opšti - rekla je Markovićeva i dodala da ni opozicija nije pokazala dovoljno odgovornosti, jer je izostankom sa zasedanja omogućila vladajućoj većini da lakše usvoji sporni tekst.


Vlast je, prema rečima predsednika UO Agencije Čedomira Čupića, pokazala neiskrenost u borbi protiv korupcije i spremnost da donosi zakone koji ne važe za nju samu. On je najavio da će se Agencija za borbu protiv korupcije žaliti Komisiji EU za pridruživanje, Oebsu i Odeljenju UN za borbu protiv kriminala i korupcije.


Čupić je ukazao da je vlast uvela princip selektivnosti u primeni zakona i dovela u pitanje jedan od uslova za demokratsku vladavinu i ravnopravnost građana pred zakonom.
- Pokazuje se da lični i partijski interesi preovlađuju nad opštim, a da je borba vlasti protiv korupcije nešto što je trebalo simulirati i pokazati svetu i unutrašnjem političkom životu da smo za tu borbu, ali kada dođe primena zakona na red, onemogućimo je -kazao je Čupić.

Vojvođanski izuzetak

 

Čelnici Agencije za korupciju su podsetili na "izuzetak" 60 vojvođanskih poslanika koji su istovremeno i predsednici opština ili odbornici, a na izborima su ih neposredno birali građani.


- Tu je problem politički i pošto bi novi izbori samo za njih bili skupi, razgovarali su i sa predsedavajućim antikorupcijskog tela Saveta Evrope Dragom Kosom i konstatovali da bi prelaznom odredbom njima moglo omogućiti da ostanu na funkcijama do kraja mandata -rekao je član UO Agencije Zlatko Minić.

2024 © - Vesti online