Četvrtak 13.09.2018.
13:15
D. Dekić - Vesti

U školu praznih džepova

A. Čukić
Para ni za suvi hleb: Učenici sve češće bez džeparca idu u školu

Pritom, prema sopstvenom priznanju, "zbunjena" predstavnica Ministarstva rada Milena Antić izgovara da "nijedan poslodavac neće zaposliti ženu koja planira da sutradan zatrudni". Ovu bruku pokušala je da ispegla Slavica Đukić Dejanović, ministarka za demografiju i populacionu politiku, objašnjenjem da je tendencija Vlade, nevladinog sektora i medija da "roditelj ima najveću odgovornost i zato poslodavac treba da stimuliše tog roditelja da brine o svom detetu". Deluje da je brigu o natalitetu gurnula iz državnih u ruke poslodavaca.

Preti fijasko

Sva ta zbunjujuća događanja i izjave Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, vidi kao posledicu opšteg stanja u državi i ad hok rešavanja važnih pitanja.

- Sve kod nas nema suštinu i sadržaj, iskarikirano je i bez dugotrajnog sistemskog plana, a zarad jeftinih poena. Nema socijalnog dijaloga u društvu, već idu jednosmerne poruke koje pokazuju da se oni koji ih šalju ne razumeju u materiju, pa će se sve završiti fijaskom, kao i ova borba sa natalitetom - kaže Savić za "Vesti".

Državna kratkovidost

Ranka Savić je ocenila da je Srbija bez strategije bilo da je reč o Kosovu i Metohiji, bilo da se govori o bilo kojoj drugoj temi.
- Deluje da oni koji se o tome pitaju ne mogu da spavaju, pa smisle noću šta će ujutru da kažu. Sa takvim ponašanjem rezultata nema - istakla je čelnica ASNS.

Osvrnuvši se na šokantnu izjavu Antićeve, ministarka Slavica Đukić Dejanović je podsetila da je nezapošljavanje žene koja planira da ostane trudna najteži oblik diskriminacije. Velike razlike u naknadama porodiljama opravdala je rečima da je "život demantovao najbolju nameru".

- Vlada je Zakonom o finansijskoj podršci porodicama s decom napravila korak od sedam hiljada milja i prvi put su naknadama obuhvaćene i žene koje rade privremene poslove ili po osnovu autorskih honorara. Ovim zakonom svi su dobili više nego što su imali - navela je ona.
Ministarka je istkla i da se radi na predlogu da donja granica naknada bude viša, "makar simbolički" čak i u slučajevima da je neko radio samo mesec dana.

Dragana Soćanin iz Udruženja "Roditelj" ukazuje da bi fokus, umesto trudnoće i porođaja, trebalo staviti na kvalitet života roditelja i dece. Ona je rekla da roditelj dete, prema zakonu, izdržava do 18. godine, a u Srbiji i duže, jer plaća i studiranje i džeparac svom visokoškolcu.

- Neverovatno je da je u Srbiji dečija garderoba najskuplja i da nema sniženja kao za garderobu odraslih, koji komad odeće mogu da nose deceniju, dok dete brzo preraste, a skupi su i vrtići - ukazala je Soćaninova.

Papreni školarci

U Srbiji najveći broj radnika mesečno prima oko 200 evra, a Kamatica je na primeru mame, čije dete je 2017. krenulo u školu, izračunala da je za prvaka godišnje potrebno oko 763 evra. Komplet knjiga je 60 evra, a novac se izdvaja i za školsko obezbeđenje, osiguranje, pozorište, pa za rekreativnu nastavu 194 evra, privatne časove engleskog 237 evra...

Štede na trudnicama

Ona je dodala da roditelj za knjige u višim razredima osnovne škole mora da izdvoji 150 evra, a tu su i ostali troškovi među kojima je užina samo jedan od njih.

- Roditelj sa prosečnom platom ne može da odvede dete na letovanje i zimovanje - pojašnjava sagovornica "Vesti".

Ona ističe da je rečenica Milene Antić u principu tačna, jer nijedan poslodavac ne želi da mu radnica, koja bi da rađa, bude odsutna minimum godinu dana. I u Udruženim sindikatima Srbije Sloga su potvrdili da je tvrdnja Milene Antić "u suštini tužna, istinita i u praksi tačna"!

- Svedoci smo da se gotovo svi zakoni u Srbiji, čak i sam Ustav, besomučno krše i izvrću u korist pojedinaca ili interesnih grupa, dok nadležni, koji treba da ih štite, često zatvaraju oči - kažu oni.

Izjavu ministra Zorana Đorđevića da će "sankcionisati Milenu Antić" Sloga je ocenila kao vid nerazumevanja suštine problema, ali i zastrašivanja i pretnje zaposlenima u ministarstvima kojima se na taj način ukazuje da moraju bespogovorno da hvale zakone teško sprovodljive u praksi.

- Može Đorđević da se izvinjava koliko god hoće i da promoviše natalitet, ali istina je jedna, a to je da spornim Zakonom o finansijskoj podršci država štedi na trudnicama, umesto da im pomaže - zaključuju iz Sloge.

Zakonodavni nesklad

- Država godinama pokušava nešto da uradi na podsticaju nataliteta i usklađivanja rada, ali ne postoji jedan resor za to, pa su naši zakoni u neskladu i ima disbalansa između ministarstava. Trudnice i njihovo bolovanje su, na primer, pod nadležnošću Ministarstva zdravlja, a posle porođaja Ministarstva za rad - ukazuje Dragana Soćanin.

Koliko sedmično dajete detetu za džeparac

0 dinara - 21 odsto
do 200 dinara - 28 odsto
od 200 do 500 dinara - 23 odsto
više od 1.000 dinara - 11 odsto
bez odgovora - 17 odsto

*Istraživanje sajta Kamatica na 3.620 anketiranih

 

 
2024 © - Vesti online