Sreda 05.09.2018.
02:00
N. Popović - Vesti

Horstu je Srbija bila Zapad

N.Popović
Jeftić, Gvozdenović, Samsen, Trajan Pop i konzul Dragišić

Publici su se ove lepe književne večeri nabijene emocijama predstavili i čitali svoje pesme autori i izdavač - pisci Slavomir Gvozdenović iz Temišvara, Horst Samsen iz nemačkog Nojberga i njihov izdavač Pop Trajan Pop iz Ludvigzburga. Zanimljivo je da su sva trojica poreklom iz Rumunije.

Ponosan na dijasporu u Rumuniji

- S ponosom i bez lažne skromnosti mogu da kažem da su Srbi u Temišvaru i Rumuniji najorganizovanija srpska dijaspora na svetu. Naša Svetosavska proslava, recimo, svake godine po svom programu, raskoši i broju učesnika zaseni i onu koja se tim povodom organizuje u Beogradu - istakao je Slavomir Gvozdenović.

N.Popović
Muzika u pauzi stihova: Aleksandar Vladisavljević

Čast da se prvi obrati umetnicima i gostima promocije pripala je domaćinu Vojinu Dragišiću konzulu Srbije u Frankfurtu. Potom je posebno zanimljivo bilo obraćanje Horsta Samsena.

- Detinjstvo i mladost sam proveo u pograničnom delu Rumunije, prema Republici Srbiji, koja je tada bila deo SFRJ Jugoslavije. U to vreme ste vi za nas bili Zapad. Na vašoj televiziji sam, recimo, gledao prve Fazbinderove filmove, dolazio do štampe i literature kojih u mojoj domovini Rumuniji nije bilo, a sa vojnicima tadašnje JNA igrao sam fudbal - ispričao je Horst Samsen, koji u "rezervnoj" domovini Nemačkoj živi od kada se, sa još sedam rumunskih pisaca i intelektualaca, 80-ih godina prošlog veka otvoreno suprotstavio režimu bivšeg rumunskog diktatora Nikolaea Čaušeskua.

Ljubiša Simić, predsednik Sedmice iz Frankfurta u ime organizatora je predstavio Slavomira Gvozdenovića,

- Slavomir je pisac, pesnik, čovek nepresušne energije, ali naš večeršanji gost i prijatelj Slavomir nije samo pisac i autor iz Temišvara. On je u bukvalnom smislu reči "srpska institucija u Rumuniji" jer već godinama predstavlja u rumunskom parlamentu 20.000 Srba koliko ih danas živi u toj državi. Član je i udruženja pisaca Srbije i Republike Srpske - kazao je između ostalog Simić, ističući da je Gvozdenović svojevremeno bio i prvi predsednik Skupštine srpske dijaspore, koja je, po njegovim rečima, "nažalost nestala sa scene ubrzo pošto je Ministarstvo za dijasporu Srbije svedeno na Kancelariju".

N.Popović
Publika je uživala slušajući zanimljive goste

"Srpska kafana" u Burkini Faso

Slavomir Gvozdenović, čulo se na ovoj promociji, proputovo je ceo svet promovišiću Srbe, Srbiju i srpsku manjinu u Rumuniji, a tokom jednog takvog putovanja stigao je i do Burkine Faso (zapadna Afrika), gde je verovali ili ne, pronašao "Srpsku kafanu"!

Stihove iz svojih zbirki pesama naizmenično su na srpskom i nemačkom jeziku čitala oba autora, a program je ovom prilikom vodio - kad je trebalo "uskakao" i kao prevodilac sa nemačkog na srpski jezik - Dragan Jeftić. Pauze u čitanju stihova popunjavao je izvođenjem starih srpskih pesama na violini Aleksandar Vladisavljević iz Frankfurta.



 

2024 © - Vesti online