"Pričajmo mojim jezikom"
Ken Vajt, federalni ministar za brigu o starijim osobama, predstavio je nacionalni program "Pričajmo mojim jezikom", namenjen osobama s neengleskog govornog područja. Cilj ovog programa jeste da se na maternjem jeziku dobijaju informacije o uslugama namenjenim starijim ljudima, ali i saveti kako da što udobnije žive u starosti.
Odlična vest za članove naše zajednice jeste da federalna vlada nije zaboravila ni starije ljude sa srpskog govornog područja, pa su za njih pripremili specijalne programe o aktivnom starenju i životu u penziji. Emisije će biti emitovane na programima etničkih radio-stanica širom Australije, tako da će biti dostupne širem krugu slušalaca.
Među temama kojima će se baviti programi su teškoće s kojima se sreću starije osobe kojima engleski nije maternji jezik, upoznavanje s profesionalnim uslugama za starije osobe, problem demencije, kao i kako da ostvare pravo na tuđu negu i pomoć.
Ministar Ken Vajt predstavio je radio-emisije "Pričajmo mojim jezikom" u društvu zdravstvenih radnika, eksperata za brigu o starijim osobama, pazitelja starih osoba i predstavnika etničkih radio-stanica na kojima će se programi o iskustvima starih osoba i emitovati. Tokom konsultacija održanih posredstvom Veća etničkih zajednica u NSW-u, tokom 2016. i 2017. godine, utvrđeno je da čak 80 odsto ljudi koji su dobili višejezičke brošure o uslugama za starije, nije bilo upoznato sa postojanjem specijalizovanog vladinog portala namenjenog starijim osobama - My Aged Care.
Gotovo 73 odsto ispitanika priznalo je da se ne osećaju lagodno kada treba da pozovu telefonom u vezi s informacijama namenjenim za starije, ukoliko moraju da razgovoraju na engleskom. Čak 70 odsto starijih s neengleskog govornog područja reklo je da nije upoznato da imaju pravo na korišćenje besplatnih prevodilaca, dok se samo 27 odsto izjasnilo da je koristilo prevodilačke usluge.
Ministar Vajt je istakao da je vlada Malkoma Turnbula ponosna na početak rada programa koji će uz pomoć etničkih radio-stanica podsticati starije da međusobno razgovaraju o temama važnim za njih.
- Ono što dugujemo našim starijim Australijancima jeste da budu uključeni u sistem brige o starima. Inovativni, društveno utemeljen program kao što je ovaj bez sumnje će olakšati život u starosti mnogim našim najvrednijim građanima - rekao je ministar Vajt.
- Posredstvom snažnog uticaja entičkih radio-stanica, emisije "Pričajmo mojim jezikom" stići će i do hiljada izolovanih slušalaca i njihovih porodica koji dosad nisu mogli da saznaju o uslugama namenjenim starijim ljudima - rekla je Marta Teracijano iz Veća etničkih zajednica NSW.
Emisije do juna
Emisije će biti emitovane do juna 2019. na 25 jezika, među kojima su kineski, ruski, portugalski, srpski, makedonski, španski, hindu, grčki i arapski. U prvoj emisiji sa temom "Zdravo telo, zdrav razum i zdrav duh", Gordana Spirovska razgovara sa penzionerkama Zagom, Radmilom i Jucom o tome šta znači imati izbor za zdrav i ispunjen život danas u Australiji, te kako da se stari bezbedno, dostojanstveno i s poštovanjem.
One govore koliko prevodioci mogu da pomognu našim penzionerima ukoliko ne znaju engleski, a više informacija i snimci emisija nalaze se na portalu: www.speakmylanguageradio.com.