Četvrtak 23.08.2018.
13:14
Vestionline, mondo.rs

Partizan za devetu jesen u Ligi Evrope!

fkpartizan.rs
Fudbaleri Partizana

Nepuna dva meseca nakon što je 26. juna odigrana prva utakmica preliminarne runde kvalifikacija za Ligu Evrope, kucnuo je čas da se kroz dvomeče plej-ofa reši koja 21 ekipa će se u grupnoj fazi takmičenja priključiti 21 direktno plasiranom timu.

Partizan će pokušati da se kroz duele sa izuzetno jakim Bešiktašom izbori za deveto učešće u grupnoj fazi Lige Evrope.

Crno-beli su u sezoni 2004/05 bili akteri prvog ciklusa Kupa UEFA igranog po mešovitom sistemu (eliminacije, grupna faza, eliminacije). Tada su dogurali do "evropskog proleća" i osmine finala, gde ih je zaustavio budući osvajač trofeja, moskovski CSKA.

U grupi Kupa UEFA nastupili su još 2006. i 2008, a kada je takmičenje ponovo izmenjeno, ali i preimenovano u Liga Evrope, tokom čitave jeseni su ga igrali 2009, 2012, 2014, 2015. i 2017. Tada su ponovo - drugi put nakon raspada SFR Jugoslavije - uspeli da "prezime" u Evropi, zajedno sa "večitim" rivalom, Crvenom zvezdom.

Ex-YU region u plej-of rundi će pored Partizana predstavljati slovenačka Olimpija, koja je posle početnih neuspeha u domaćem prvenstvu smenila Iliju Stolicu, odnosno makedonska Škendija.

Zvezda i zagrebački Dinamo mogli bi takođe da zaigraju u Ligi Evrope ako ne prođu u Ligu šampiona, s tim da posle prvih mečeva i jedni i drugi imaju "aktivan" rezultat - Zvezda 0:0 protiv Salcburga, a Dinamo 1:1 protiv Jang Bojsa, pred revanš na "Maksimiru".

Najveće ime plej-of runde svakako je Sevilja, koja je Kup UEFA i Ligu Evrope osvajala pet puta, i to počev od 2006. godine. Tu je i ruski Zenit, šampion Kupa UEFA 2008, dok su Bordo, Seltik i Glazgov Rendžers po jednom bili finalisti.

PAROVI PLEJ-OF RUNDE

18.00 Zenit - Molde
18.00 Torpedo - Kutaisi Ludogorec
18.30 Trenćin - AEK Larnaka
19.00 APOEL - Astana
19.00 Šerif - Karabag
19.00 Sigma - Sevilja
19.00 Suduva - Seltik
19.05 Sarpsborg - Makabi Tel Aviv
19.15 Malme - Mitjiland
20.00 Atalanta - Kopenhagen
20.00 Bazel - Apolon
20.00 Didelanž - Kluž
20.00 Olimpijakos - Barnli
20.30 Genk - Brondbi
20.30 Olimpija - Spartak Trnava
20.30 Partizan - Bešiktaš
20.30 Rapid Beč - Steaua
20.30 Zorja - RB Lajpcig
20.45 Gent - Bordo
20.45 Rendžers - Ufa
20.45 Rozenborg - Škendija

Direktan plasman su kroz domaća prvenstva i kupove izborili: Arsenal, Čelsi, Bajer Leverkuzen, Viljareal, Anderleht, Lacio (prvi šešir), Sporting, Olimpik Marsej, Milan, Fenerbahče (drugi šešir), Krasnodar, Betis, Ajntraht, Spartak Moskva, Standard, Cirih (treći šešir), Ren, Vorskla, Akhisar, Jablonec i Slavija Prag (četvrti šešir).

Grupnu fazu od ukupno 48 timova "zaokružiće" šest eliminisanih u plej-of rundi Lige šampiona.

Žreb će biti obavljen 31. avgusta u Monaku, a prvo kolo zakazano je za 20. septembar.

2019 © - Vesti online