Nedelja 19.08.2018.
19:19
Kossev

Apel sveštenstva i monaštva s Kosova srpskom rukovodstvu: Omogućite nam opstanak!

commons.wikimedia.org/Stefana Radic
Crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu

Ističe se da očuvanje KiM-a kao dela Srbije po međunarodnim standardima i Rezoluciji 1244 ne znači konfrontaciju sa svetom, već potvrdu stava da bez osnovnih prava i sloboda jednog naroda dugoročno nema stabilnog rešenja.

Pitanje KiM sa svojih hilјadu i pet stotina srpskih pravoslavnih hrišćanskih manastira, crkava, zadužbina i spomenika kulture nije pitanje nacionalne ideologije ili mitologije, a naročito ne samo teritorije, KiM je srž crkveno-narodnog bića i postojanja, ističu dalje.

Sveštenstvo i monaštvo ove eparhije, takođe, traži od srpskog rukovodstava i međunarodnih predstavnika da se srpskom narodu i crkvi na Kosovu omogući opstanak i miran život. "Ovaj apel ne predstavlјa mešanje u politiku, već je pre svega glasan vapaj onih koji, živeći na Kosovu i Metohiji, i pred Bogom i sopstvenom savešću, imaju odgovornost prema vernom narodu, sa kojim činimo živu Crkvu", prenosi Kossev.

U apelu se kaže "da bi eventualnom podelom, razmenom teritorije ili "razgraničenjem između Srba i Albanaca" na suverenoj teritoriji Srbije, najveći deo našeg naroda na Kosovu i Metohiji automatski bio ostavlјen na milost i nemilost onima koji ni do sada nisu pokazivali spremnost da poštuju naša prava. U takvom nemilom razvoju događaja postoji velika opasnost da budemo izloženi pogromu sličnom onom iz marta 2004. godine, ili da pod pritiskom i tihim terorom, budemo prisilјeni na egzodus".

Prethodno je apel uputio i sam vladika Teodosije, upozorivši da bi etnička podela ili razgraničenje doveli do egzodusa.

Igumani i igumanije 20 manastira, koji broje ukupno 120 monaha i monahinja, kao i 70 parohijskih sveštenika i sveštenoslužitelјa svojeručno su potpisali ovaj zajednički apel.

2024 © - Vesti online