Ponedeljak 20.08.2018.
08:08
Ekipa "Vesti"

Muzički festivali: Aerodrom za vanzemaljce

pixabay.com
 

Moderno doba donelo je popularnost muzičkih festivala koji su sad jedno od najposećenijih manifestacija širom planete.

Bilo da su napravljeni u hali, pod otvorenim nebom, u pećini ili istorijskim utvrđenjima, oni privlače sve više posetilaca iz godine u godinu. Pre tri dana u Srbiji počeo je Bir fest, jedan od pionira festivala na otvorenom.

Od čak 200 najvećih muzičkih festivala u Evropi, dva su sa besplatnim ulazom, a jedan od njih je Belgrade Beer Fest.

Svirka pod vodom

Na Floridi u SAD u maju se održava jedan od najbizarnijih "muzičkih festivala" i to pod vodom. Stotine ronilaca jednom godišnje siđu u podnožje morskog grebena i sviraju "instrumente" koje je napravio lokalni umetnik, a pesma se prenosi kroz vodootporne zvučnike. Na ovaj način Amerikanci promovišu zaštitu koralnog grebena.

Prema starim iskopinama i zapisima, arheolozi su utvrdili da su Vavilonci proizvodili pivo u domaćoj radinosti još 7000 godina p. n. e. Imali su čak 16 sorti penušavog pića.

Ljubitelji pića od hmelja osim zvukova omiljenih izvođača na Bir festu mogu da uživaju u više od 100 vrsta nektara od hmelja.

Električna šuma je festival koji mora da se doživi, ističu oni koji su ga posetili.

U šumi u Mičigenu u Americi godišnje se okupi oko 50.000 ljudi koji, kako samo ime kaže uživaju u elektronskim zvucima koji odzvanjaju među laserom obojenim krošnjama.

Mnogi tvrde da se šuma te večeri pretvara u svetleći aerodrom za vanzemaljce.

Festival Roskilde, koji se održava u Kopenhagenu u Danskoj, ima neobičan simbol. Njegov zaštitni znak je tradicionalna Trka golaća.

Pravila su jednostavna: goli takmičari trče i ko prvi stigne (postoji ženska i muška konkurencija) na cilj, dobija ulaznice za festival sledeće godine. Jedinstven je i po tome što ga uglavnom organizuju dobrovoljci. Oni postavljaju bine i razmeštaju tehniku, opslužuju i održavaju kampove.

Ni Nemačka ne zaostaje sa zanimljivim festivalima. Na listi tradicionalnih muzičkih manifestacija na otvorenom je i Melt. Organizatori su izabrali možda i najneobičniji prostor za održavanje žurke.

On nije smešten na poljani, već ni manje ni više nego u Feropolisu, bivšem otvorenom rudniku uglja. Scenografiju upotpunjuju džinovskim bagerima koji noću deluju kao nestvarne metalne nemani ili transformesi na javi.

U čast Apolona

Istorija festivala doseže daleko u prošlost. Pitijske igre uključivale su muzičke predstave, i smatra se da su jedan od najdrevnijih poznatih festivala. Održavale su se u čast boga Apolona, na stadionu ili pozorištu grčkog svetilišta i proročišta Delfija. U početku su se održavale svake osme godine da bi od 582. godine p. n. e. počele da se priređuju na svake četiri godine i trajale su od jednog do nedelju dana.

Zvezde hrle na Petrovaradin

Ipak, i dalje titulu najbolje zabave na otvorenom nosi Exit. Svojevremeno je i magazin "Forbs" podsetio da su Exit osnovali srpski studenti 2000, kako bi izrazili protest protiv tadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića. Petrovaradinsku tvrđavu, na kojoj se održava već 18 godina, opisali su kao savršeno akustično mesto sa neopisivim duhom. Čuvene svetske grupe su u julu ove godine paradirale scenom. Pevačica Alis Merton poznata po hitu " No roots "pevala je poslednjeg dana sa stotinama glasova koji su se mešali sa njenim.

2024 © - Vesti online