Sveta Gora puna špijuna
Navodno su ruski obaveštajci pokušali da preko grčkih obaveštajaca i vojnih oficira izazovu otpor prema odluci grčke vlade da sa Makedonijom postigne i sprovede dogovor o izmeni imena te zemlje u Severna Makedonija, a sve kako bi se rešio spor dug dve i po decenije i grčki severni sused mogao napokon da počne pregovore o članstvu u Evropskoj uniji, te pristupi NATO.
Stvar je kulminirala privođenjem 12 grčkih oficira tajne službe vojske Grčke, te proterivanjem četvorice ruskih diplomata iz Atine. Moskva je uzvratila proterivanjem grčkih diplomata, a dve vlade su razmenile i vrlo teške reči. Vlada u Atini je u petak navela da se proterivanje grčkih diplomata ne može tretirati kao i proterivanje ruskih.
- Oni svoju odluku nisu potkrepili nikakvim dokazima, za razliku od nas koji smo uhvatili na delu ruske diplomate u nedozvoljenom ponašanju, ali i drugih ruskih državljana - saopštilo je grčko Ministarstvo spoljnih poslova.
U pismu se dalje ističe:
-Želimo da podsetimo Rusiju da nijedna zemlja ne bi tolerisala pokušaj potkupljivanja njenih zvaničnika, podrivanje njene spoljne politike i mešanje u unutrašnje odnose u toj zemlji.
U najnovijoj eskalaciji sukoba Grčka je odlučila da uskrati vize sveštenstvu i monaštvu Ruske pravoslavne crkve koji su se zaputili na planinu Atos, na Svetu Goru koja se smatra važnim centrom pravoslavlja.
Ta monaško-sveštenička zajednica je od grčkih vlasti označena kao "špijunska mreža", a Moskva je odlučila da manastire iskoristi za svoje operacije prikupljanja obaveštajnih podataka, finansirajući te akcije kroz račune monaške zajednice.
Rusija je reagovala gnevno, pa je tako moskovsko Ministarstvo spoljnih poslova zatražilo od Atine objašnjenje za uskraćivanje viza ruskim sveštenicima i monasima. Kako navode grčki mediji, Rusija i dalje vidi Balkan kao svoju sferu uticaja i otvoreno se protivi ulasku Makedonije u NATO, baš kao što je to bio slučaj i sa Crnom Gorom pre dve godine, te je navodno bila umešana i u propali pokušaj puča u Podgorici.
Naime, grčka vlada je optužila ruske diplomate i da preko ultradesničarskih i klerikalnih organizacija finansira proteste u Grčkoj, a sve pod plaštom navodne promocije "pravoslavnog nasleđa".
Na meti i rasejanje
Rusi emigranti u Grčkoj, mahom posle sloma Sovejtskog Saveza naseljeni u egejskoj regiji i gradu Aleksandropulosu, takođe su na oku grčkim bezbednjacima. Navodno, oni su dobijali novac da bi se finansirali protesti grčkih nacionalista protiv sporazuma sa Makedonijom.
- Očigledno je da neki Rusi, manjina srećom, misle da mogu da operišu u Grčkoj suprotno našim zakonima i čak nam prete. Prijateljstvo Grčke i Rusije podrazumeva da takvo razmišljanje mora biti odbačeno - saopštilo je grčko Ministarstvo spoljnih poslova.