KFOR smanjio prisustvo na prilazu hidroelektrani Gazivode
Dok je jutros na prilazu hidroelektrani i jezeru bilo dvadesetak pripadnika američkog kontingenta, sa više vozila, posle podne, kako javlja izveštač Tanjuga, ostala su samo dva vozila na prilazu hidroelektrani.
Američki vojnici, sa puškama, stoje ispred vozila, a povremeno ih obilaze timovi za vezu Kfora.
Pripadnici Kfora ukazali su još jutros da nije reč o blokadi hidroelektrane, već o delu planirane redovne vežbe međunarodnih snaga na Kosovu.
Vojnici Kfora ne zaustavljaju saobraćaj, niti sprečavaju prilaz hidroelektrani.
Na Kosovu danas, nakon brojnih spekulacija, upozorenja, pa i pretnji premijera Ramuša Haradinaja Srbima da ne pokušavaju da uspostave autonomiju zbog isteka roka za uspostavljanje Zajednice Srpskih Opština, među Srbima vlada uznemirenost.
Najviše se strepi na severu, gde se, zbog takve atmosfere, strepi od mogućnosti preuzimanja od strane prištinskih vlasti.
I pored toga na jezeru Gazivode bili su kupači i pecaroši, koji nisu dozvolili da im tenzije poremeti koliko-toliko normalan život.
Gazivode su u proteklom periodu bile često pominjane kao "meta" prištinskih vlasti, koje žele da ih "uključe" u kosovski energetski sistem.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je više puta izjavio da nema govora o tome.
Jezero i hidrocentrala Gazivode, kod Zubinog Potoka, i trafostanica Valač su ključni energetski resursi na severu Kosova, u vlasništvu Elektroprivrede Srbije.
Gazivode, prema nekim procenama, prihoduju desetine miliona evra godišnje.
Deo sistema je i kanal Ibar-Lepenac, koji je praktično vitalni vodni resurs za teritoriju KiM, počev od snabdevanja vodom, preko navodnjavanja, do rashlađivanja Termoelektrane "Obilić".