Sreda 28.07.2010.
04:14
Tanjug

Od septembra škole na crnogorskom jeziku!

Opozicija je oštro kritikovala vladino rešenje i tražila da se zakon povuče iz procedure, jer smatra da se zakonom diskriminiše srpski jezik kojim govori najveći broj građana i nastavlja politika podela u Crnoj Gori.


U članu 13 Ustava Crne Gore stoji da je službeni jezik u Crnoj Gori crnogorski, a da su u službenoj upotrebi i srpski, bosanski, albanski i hrvatski jezik.


Ministarstvo obrazovanja i nauke se, predlažući izmene Zakona o opštem obrazovanju, pozvalo upravo na čl. 13 najvišeg pravnog akta države.


"Ovoj odluci vlasti ne sme da se da legitimitet", rekao je lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić obazlažući odluku o napuštanju skupštinskog zasedanja.


Poslanik Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević je rekao da je uvođenje crnogorskog jezika u obrazovne institucije u Crnoj Gori klasičan oblik diskriminacije.


Zbog uvođenja crnogorskog jezika parlament su napustili i poslanici Pokreta za promene, a potpredsednik tog pokreta Branko Radulović je poručio da principijelno neće da, kako je rekoa, učetvuje u nekim novim podelama u Crnoj Gori.


"Zar treba da kažemo da naš crnogorski jezik treba da bude predmetom nekog kompromisa i da bude stavljen u zapećak, da bi se zadovoljavao neko ko je bio protiv države, protiv državnih simbola, protiv zastave, protiv himne i koji, svaki put kada se postavlja pitanje crnogorske države, napusta parlament", zapitao je Božidar Vuksanović iz vladajuće Demokratske partije socijalista.


Člnom 11. izmenjenog zakona predviđeno je da se nastava na crnogorskom jeziku uvode od septembra ove godine u svim obrazovnim ustanovama u Crnoj Gori.

Crnogorski jezik u žiži je javnosti i u našoj zemlji. Udruženje Crnogoraca Srbije "Krstaš" najavilo je da će ubrzo podneti zahtev za uvođenje crnogorskog kao službenog jezika u svim naseljima u Srbiji koja po zakonu imaju dovoljan broj nacionalno izjašnjenih Crnogoraca.

2024 © - Vesti online