Nedelja 08.07.2018.
13:35
Vestionline

Srbi s juga Kosova: Gore je bilo samo za vreme rata

pixabay.com
 

- To je tragičan događaj i samo je Bog pomogao da ne dođe i do fatalnog ishoda. Na žalost, napada ima gotovo svakodnevno, ali nesreća je u tome što se o nekima javnost obaveštava, a o nekima ne. Zavisno kada je to probitačno za nekakav politički momenat. Kada bi se javnost obaveštavala o svim, počinioci bi se teže odlučivali za napade - kaže za "Vesti" Aleksandar Đikić, potpredsednik Srpskog nacionalnog foruma. 

U Prilužju, jednom od najvećih srpskih sela na severu Kosova, a koje se nalazi na potezu Kosovska Mitrovica - Priština, južno od Ibra, živi nekoliko stotina srpskih domaćinstva. Aleksandar Mišić, predsednik Privremenog organa opštine Vučitrn, podseća da je ranije bilo krađa, ali da se ovakav napad do sad nije desio.  

Sprej, pa nož

Nikola Dejanović je ispričao da ga je napala grupa Albanaca dok se sa bratom vraćao kući iz kafića. Njegova majka Biljana kaže da su ih pitali nešto na albanskom, ali da oni nisu znaliu pošto nisu razumela. Onda su ih napali sprejom, a Nikolu izboli nožem i da on ima tri uboda.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić najoštrije je osudio napad na na srpske mladiće u Prilužju kod Vučitrna i podsetio na nedavno ranjavanje Aleksandra Jevtića u Suvom Dolu kod Kosovske Mitrovice. Noć pre ranjavanja je kamenovana srpska ambulanta u Suvom Dolu, što je bio četvrti napad u periodu od dva meseca.

- Narod je uznemiren, jer ovo je pokušaj zastrašivanja. Ali, prošli smo i gore situacije, bilo je rata, a danas se malte ne svaki dan Srbi na Kosovu susreću sa raznim napadima i u Mitrovici, i u Gračanici, Štrpcu... Za nas koji smo ostali na svojim ognjištima je taj osećaj isti, gde god je Srbin napadnut. Poruka ovoga je i da treba da stanemo malo i da vidimo kako dalje, jer ovakav slučaj nam se još nije desio. Verujemo našoj državi Srbiji, to je naša nada. I sada kada nam se ovo desilo, odmah su nas zvali iz Kancelarije za KiM, i to nam puno znači da nismo sami - kaže Mišić za "Vesti". O svakodnevici meštana, Mišić kaže da je dovoljno opisuje sintagma "život u enklavi" i da je poseban problem za mlade.

Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) zatražio je hitno održavanje sednice Nacionalnog saveta za bezbednost zbog "stalnog zastrašivanja srpskog naroda na KiM".

- Više desetina napada na Srbe u svega mesec i po dana je široka akcija zastrašivanja i pokušaj pritiska na vlasti u Beogradu da priznaju lažnu državu Kosovo. Srbija to neće učiniti, a ako Evropska unija ćuti na skoro svakodnevne brutalne napade na Srbe, naša država ne može i ne sme - naveo je predsednik POKS Žika Gojković.

Atmosfera straha

Čak 95 odsto Srba se ne oseća bezbedno na Kosovu, pokazuje najnoviji šestomesečni izveštaj  UNDP-a na Kosovu. Od 210 ispitanika srpske nacionalnosti, samo 5 odsto je reklo da se na ulici Kosova oseća bezbedno. Izveštaj beleži i nezadovoljstvo građana radom centralnih, zakonodavnih i pravosudnih institucija u Prištini i podatak da samo 2 procenata Srba ima poverenja u rad Skupštine Kosova u kojoj ih zastupa 10 poslanika srpske nacionalnosti. Za potrebe izveštaja anketirano je 1.306 osoba, a kao tri najveća problema građani su naveli nezaposlenost, korupciju i siromaštvo.

2024 © - Vesti online