Čadež: Brže do manjih troškova i većih koristi za privredu regiona
- Zahvaljujući tako uspostavljenoj platformi kroz dijalog bismo zajednički blagovremeno markirali probleme sa kojima se privrednici suočavaju i uz podršku EU brže otklanjali prepreke za poslovanje i investiranje u regionu, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije i predsednik Upravnog odbora KIF-a, nakon ministarskog sastanka na kome je predstavljao poslovnu zajednicu Zapadnog Balkana.
Istovremeno, dodao je Čadež, sa evropskim zvaničnicima već se razgovara o tome da privreda regiona napredak u prihvatanju evropskih standarda, oseti i pre zvaničnog članstva u EU, kroz manje troškove poslovanja i veću konkurentnost pred stranim investitorima.
- Ideja je da kada uskladimo neki set propisa, deo toga odmah počnemo da primenjujemo, da se time već sada olakšaju trgovina i investicije, ne čekajući da se sva poglavlja zatvore i da postanemo članica EU - objasnio je Čadež.
Ministri evropskih zemalja i šest zapadnobalkanskih ekonomija, učesnica Berlinskog procesa odali su, po rečima Čadeža, priznanje zajedničkoj regionalnog privrednoj komori osnovanoj jula prošle godine u Trstu za doprinos jačanju regionalne saradnje i sprovođenju plana za uspostavljanje regionalnog ekonomskog prostora.
Učesnici ministarskog sastanka, koji se održava uoči londonskog Samita o Zapadnom Balkanu, prepoznali su naš napredak u razvoju dijaloga javnog i privatnog sektora i izgradnji konkurentnijeg regiona, zalaganje za otklanjanje barijera u međusobnom poslovanju i stvaranje podsticajnijeg okruženja za privlačenje stranih ulaganja. Posebno su pozdravili lansiranje online investicione platforme koja region predstavlja kao jedinstvenu investicionu destinaciju, rekao je Čadež.
Ministri ekonomija regiona i evropski zvaničnici dele mišljenje privrede kada je u pitanju recept za brži razvoj regiona, jačanje produktivnosti i konkurentnosti, otvaranje novih tržišta i povećanje izvoza, privlačenje investicija, smanjenje nezaposlenosti, posebno mladih.
- Uz regionalne integracije, kao prioritete zapadnobalkanskih ekonomija označili su pametan rast kroz digitalnu transformaciju, razvoj digitalnih veština i dualnog obrazovanja, kao i podršku privatnom sektoru obezbeđivanjem malim i srednjim preduzećima, posebno mladim i inovativnim firmama, više novca pod povoljnijim uslovima za finansiranje rasta i razvoja - ukazuje Čadež.
Da bi se malim i srednjim preduzećima obezbedio bolji pristup finansijama, saglasni su učesnici bečkog skupa, važno je da se uz prilagođavanje bankarske ponude potrebama i specifičnostima ovog sektora, obezbedi pravni okvir za razvoj alternativnih, nebankarskih vidova finansiranja.
Ministri ekonomija pozdravili su najavu Evropske komisije da će u naredne dve godine obezbediti 150 miliona evra garancija međunarodnim finansijskim organizacijama i bankama koje će finansirati investicione i projekte malih i srednjih preduzeća na Zapadnom Balkanu.
A da bi mala i srednja preduzeća efikasnije koristila sredstava iz dostupnih evropskih, državnih fondova i novih, alternativnih izvora, ukazano je na potrebu boljeg informisanja i razvoja lokalnih sistema poslovne podrške privrednicima u čemu posebnu ulogu imaju privredne komore - rekao je Čadež.