Utorak 03.07.2018.
15:35
Tanjug, Vestionline

"Izvesti veštačenje telekomunikacija u slučaju Ćuruvija"

EPA/Saša Stanković
Slavko Ćuruvija

Portparol suda Mirajana Piljić precizirala je za Tanjug da je Apelacioni sud uvažio žalbu tužioca za organizovani kriminal i ukinuo rešenje prvostepenog suda od 12. juna kojim su pomenuti dokazi bili izdvojeni kao nezakoniti.

- Apelacioni sud smatra da su dokazi pribavljeni na zakonit način, a pravostepeni sud će nakon njihovog izvođenja u dokaznom postupku utvrditi i oceniti da li, i u kojoj meri utiču na činjenično stanje - navela je Piljić.

Ukinutim rešenjem bilo je odlučeno da se izdvajanju iz dokaza devet diskova sa veštačenjem

telekomunikacije, odnosno sa podacima sa baznih stanica u okolini Svetogorske ulice u Beogradu, gde je izvršeno ubistvo, a koji bi, prema tvrđanjaama tužilaštva, mogli da potvrde da je postojala komunikacija mobilnim telefonima između okrivljenih u vreme ubistva.

Piljić je ukazala da se po nalaženju Apelacionog suda osnovano u žalbi tužioca ukazuje da su ovlašćena službena lica Ministarstva unutrašnjih poslova imala ne samo izričito zakonosko ovlašćenje već i zakonsku obavezu da oduzmu predmete koji služe kao dokaz u krivičnom postupaku.

Zbog toga je za Apelaconi sud, kako je dodala, neprihvatljiv zaključak prvostepenog suda da su dokazi pribavljeni suprotno tada važećem Zakoniku o krivičnom postupku i da se shodno tome radi o nezakonitim dokazima.

- I u situaciji eventualnog gubitka potvrde o privremeno oduzetim predmetima ili da potvrda nije ni izdata, navedeni dokazi nisu pribavljeni na nezakonit način kako pogrešno utvrđuje prvostepeni sud, a osnovano u žalbi ukazuje tužilac za organizovani kriminal, jer su organi MUP-a postupali na osnovu izričitih zakonskih ovlašćenja da mogu oduzeti predmete koji služe kao dokaz u krivičnom postupku - zaključuje Apleaiconi sud.

Suđenje za ubistvo Ćuruvije nastavlja se sutra.

Za to ubistvo optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, tadašnji šef brogradskog centra DB-a Milan Radonjić i pripadnik toga centra Ratko Romić, kao i Miroslav Kurak kome se zbog bekstva sudi u odsustvu.

Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Radonjić i Romić su od jula u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.

Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu. 

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.

2024 © - Vesti online