Ponedeljak 26.07.2010.
12:42
Vestionline

Rusija uz Srbiju na Generalnoj skupštini UN

Aleksandar Aleksejev

"Ruska federacija u potpunosti ostaje na svojim pozicijama oko Kosmeta. Mi smo, kao i pre, spremni da sarađujemo sa Srbijom, u želji da se situacija na Kosmetu vrati u okvire međunarodnog prava“, rekao je Aleksejev, koji je sada ruski ambasador u Poljskoj.

Podela Kosmeta nije više tema

 

Aleksejev je rekao da u poslednje vreme nije čuo ni od jednog značajnijeg čoveka da je podela Kosmeta realna. On je dodao da je podela Kosmeta bila predmet razgovora odavno, čak i na pregovorima u Rambujeu pre NATO bombardovanja SRJ 1999. godine. "Slušao sam ne samo o podeli Kosmeta nego i o razmeni teritorija. To je još delikatnije. Od Rusije ne treba očekivati da će u vezi s tim dati neki predlog, jer je to vrlo složeno pitanje", poručio je Aleksejev.

On je rekao da se Međunarodni sud pravde u Hagu, prilikom davanja mišljenja o leganosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosmeta bavio samo dokumentom o proglašenju samostalnosti a da nije posvetio pažnju pitanju o pravu secesije.

"Dakle, razmatrali su samo jedan konkretni dokument u celom procesu otcepljenja. Trebalo je raspravljati o celokupnom procesu odvajanja Kosova. Jer, to je važno ne samo za Srbiju, već i za celu jugoistočnu Evropu, kao i za poštovanje međunarodnog prava“, tvrdi Aleksejev u intervjuu "Večernjim novostima".

Aleksejev navodi da se "jednom sudskom odlukom ništa ne završava, kao što ništa ni ne počinje... Dajemo (srpskim kolegama) maksimalnu podršku i činićemo to i ubuduće. Uveren sam u efikasnost našeg zajedničkog rada. Ponavljam: ruska diplomatija će i dalje pružati, u svojim mogućnostima, podršku Srbima i srpskoj diplomatiji".


On smatra i da će Kosmet "još dugo ostati bolna tačka na Balkanu“ i da će dugo uticati na opštu situaciju u regionu. „Kosmet je i dalje izvor zategnute situacije. Izvor organizovanog kriminala svih vrsta i to ne može da se ne vidi“, navodi Aleksejev.

Prema njegovom mišljenju, proglašenje nezavisnosti Kosmeta nije donelo rezultate koje su očekivali a nije moglo ni doneti jer svi problemi, uključujući i socijalno-ekonomske, sa kojima se susreću građani Kosmeta, ne mogu biti rešeni jednim aktom o proglašenju nezavisnosti.

„To je velika iluzija. Velike nade su se polagale u međunarodnu ekonomsku pomoć, ali zbog ekonomske krize to nije realizovano. Sada nešto treba da rade. U francuskom jeziku postoji termin ’bežanje unapred’ - kad čovek ne može da se održi i da ne bi pao trči napred. Zato se jako bojim da se u takvoj situaciji ne naprave neki nepromišljeni koraci koji mogu da izazovu eksplozivnu situaciju, ne samo na Kosmetu već i u regionu“, rekao je Aleksejev.

Zatvoriti Haški tribunal

 

Rusija je ostala pri svojim ocenama i kritikama Haškog tribunala. Smatramo da njegov rad treba da se završi. Optužnice često ne zvuče uverljivo, zbog toga se vode dugački procesi... Tribunal je stvoren kad je pravni sistem na Balkanu bio razrušen. Sada sudovi na Balkanu funkcionišu i više nema razloga za njegovo postojanje, naveo je Aleksejev.

 

On je dodao da Rusija nastoji da „ohladi te zagrejane glave i da ubedi ljude da ne pokušavaju da sa novim greškama ispravljaju stare. Zapad treba dobro da razmisli i zajedno sa Srbima i Albancima sedne i nađe rešenje“.

"Činjenica je da Evropskoj uniji smeta to što imaju različite stavove oko samostalnosti Kosmeta. Zapadnoj Evropi je sada važno da učini nešto kako bi se stekao utisak da među njima nije bilo nikakvih razlika. Zato je najvećim državama u Evropi važno da se stavi tačka na nezavisnost Kosmeta. To što su se Srbi 'malo naljutili' za njih nije ništa strašno. Što se pre stvori privid organizovanosti, za njih će biti bolje", kaže ruski diplomata.

2024 © - Vesti online