Petak 08.06.2018.
14:54
Vestionline, Tanjug

Ima li Atina nove uslove za Skoplje?

Tanjug/AP
Da li će konačno staviti pečat na sporazum o novom imenu? Aleksis Cipras i Zoran Zaev

Iako se prethodnih dana najavljivalo da će se to dogoditi i da je pitanje dana ili možda čak i sata, u četvrtak popodne Antonio Milošoski, funkcioner najuticajnije opozicione VMRO-DPMNE je na svom Fejsbuku objavio da je sve, ipak, zaustavljeno zbog nova dva uslova koja je Skoplju ispostavila Atina.

Navodno je jedan uslov pitanje makedonskog jezika, a drugi članstva u NATO, ali tek posle održanog referenduma u Makedoniji, a ne kako se očekivalo da će Skoplje dobiti poziv za priključenje Aijansi tokom narednog samita, u julu u Briselu.

U Skoplju niko nije želeo to da komentariše, a Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je u procesu pregovaranja o novom imenu Makedonije važniji kvalitet sporazuma od rokova.

"Kvalitet teksta sporazuma i potreba za postizanjem trajnog i održivog rešenja prihvatljivog za obe strane su važniji od potrebe da se proces završi u bilo kom roku", navodi se u saopštenju.

Premijer Zaev je ponovio da je dogovor blizu.

- Kao što možete videti, ja sam i dalje optimista, iako nije lak - rekao je Zaev tokom posete opštini Želino.

Njegov zamenik Bujar Osmani je za to vreme boravio u Briselu, gde je imao susrete sa visokim zvaničnicima EU, a na pitanje da li je proces o imenu blokiran, on je rekao da ne može da ulazi u detalje zbog, kako je rekao, osetljivosti pitanja, preneli su makedonski mediji.

Sporazum o novom imenu Makedonije i susretu dvojice premjera, ali i sukobu vlasti i opozicije u obema zemljama tim povodom, tema je i danas u svim grčkim medijima. 

Oni tvrde da je glavni razlog zastoja čekanje da premijer Zaev odgovori da li privata korišćenje imena, erga omnes.

Iako su mediji u obema zemljama ranije javili da je "Republika Severna Makedonija" već dogovoreno novo ime, to zvanično još niko nije potvrdio. Naprotiv, rečeno je da su na stolu još dva predloga "Nova" i "Gornja" Makedonija.

Osmani je naveo da će makedonska pozicija u EU biti mnogo teža ako pitanje imena ne bude rešeno. Grčko-makedonski spor oko imena bivše jugoslovenske republike traje duže od 25 godina, jer i severna grčka pokrajina nosi isti naziv.

Stoga građani Grčke strahuju da svako ime koje bude sadržalo reč Makedonija može značiti i teritorijalne pretenzije prema toj pokrajini. 

U ovom trenutku obe zemlje su veoma posvećene rešavanju ovog spora koji je nasta raspadom bivše SFRJ, čiji je Makedonija bila deo.
Pregovore o imenu su započeli ministri spoljnih poslova dveju država, uz posredovanje izaslanika UN, Metju Nimica.

U završnici njihovih razgovora iskristalisano je pet predloga od kojih su dva, Republika Makedonija (Skoplje)  i Republika Vardarska Makedonija, odmah odbačeni.
 

2024 © - Vesti online