Petak 08.06.2018.
03:00
J. Arsenović - Vesti

Za i protiv predloženog Zakona o presađivanju organa (5): Definicija harvardskih pravnika

youtube.com/MaxPlanckSociety
Foto: Ilustracija

- Često su nas zvali da vidimo pacijente kojima su dežurni lekari konstatovali moždanu smrt, ali mi smo utvrdili da moždana smrt nije nastupila. To se dešavalo u 30 odsto slučajeva - izjavio je neurolog.

Kada je južnoafrički hirurg Kristijan Bernar u decembru 1967. izvršio prvu transplantaciju srca, u USA je već naredne godine izvršeno više od 70 transplantacija. Tada je jedan američki advokat optužio hirurge za prevremenu smrt - ubistvo. Kao reakcija na tu tužbu, jedna komisija sa Harvardske medicinske škole je odredila definiciju moždane smrti, po kojoj je mozak nepopravljivo izgubljen.

Kristijanov prvenac

Prvi put transplantacija je izvršena 1920. godine, kada je presađena koža s jednog blizanca na drugog. Trideset godina kasnije u Bostonu je pokušano presađivanje bubrega s leša, ali bezuspešno. Prvo koje je uspelo bilo je 1954. godine i to među jednojajčanim blizancima. Kada je 1961. pronađen lek protiv imunološke reakcije, jer telo odbacuje strani organ, transplantacija je postala sve češća. Ono koje se pamti je presađivanje srca koje je prvi uspešno uradio dr Kristijan Bernar u Južnoafričkoj Republici 1967. godine.

Za protivnike transplantacije jak argument da tu "nisu čista posla" i da su u agitaciji za ovu granu savremene medicine uključeni interesi farmaceutskih kompanija, jesu i skupi imunosupresivni lekovi. Osoba kojoj je presađen tuđi organ ove lekove mora da pije do kraja života, jer se organizam prirodno bori da odbaci "strano telo".

Vera nije problem

Zanimljivo da sve istorijske religije - hrišćanstvo, judeizam i islam odobravaju presađivanje organa. U Srpskoj pravoslavnoj crkvi vladika Lavrentije je među prvima zaveštao svoje organe.

- Nemam ni novca, nemam ništa da ostavim svojim bližnjima, ali draga srca poklanjam (organe) bližnjem svome koji je u nevolji, da nešto pred Bogom zaslužim u ovom pogledu - kazao je vladika 2011.

Dvadesetak godina ranije, tadašnji poglavar Rimokatoličke crkve, papa Pavle Drugi, izjavio je da treba da se radujemo " što je medicina sa presađivanjem organa pronašla način da služi čovekovoj porodici."

Jedno od uporišta rimokatoličke vere, Španija je zemlja sa ubedljivo najvećim brojem donora i to već dve i po decenije. Njen rekord iz 2015. godine je 39,7 donora na milion stanovnika i 4.769 transplantata. Sledi je Hrvatska, takođe katolička zemlja.

2024 © - Vesti online