Stvoren hibrid čoveka i kokoške?! (VIDEO)
Naučnici iz Njujorka se nadaju da će presađivanjem ljudskih matičnih ćelija u novoformirane kokošije embrione saznati više o tome kako se ćelije transformišu u fetuse.
To bi moglo dovesti do brojnih novih tretmana za poremećaje u ranom razvoju.
Istraživanje sprovodi tim naučnika na čelu sa Alijem Brivanluom sa Univerziteta "Rokfeler".
Oni su otkrili da se embrionske matične ćelije mogu diferencirati u bilo koje druge, od onih koje čine kosti i mozak, do onih iz pluća i jetre.
Poznato je i da posebna grupa ćelija, koje se nalaze kod embriona vodozemaca i riba, igra ključnu ulogu u oblikovanju njihovih ranih razvojnih struktura.
Te grupe, nazvane "organizatori", šalju molekularne signale koji upravljaju ćelijama kako bi rasle i razvijale se na specifičan način.
Kada se "organizator" presadi iz jednog embriona u drugi, on tada podstakne novog "domaćina" da stvori sekundarnu kičmu i sekundarni centralni nervni sistem, zajedno sa mozgom i kičmenom moždinom.
Nakon što se presadi "ljudski organizator" u kokošiji embrion, "jezik" koji on koristi kako bi uputio ptičije ćelije da formiraju mozak i nervni sistem potpuno je isti onome koji koriste vodozemci i ribe, navode istraživači.
Ali, nisu svi oduševljeni ovim naučnim istraživanjima.
Mnoge kolege iz sveta nauke i društvene mreže tvrde da je sve to - bolesno, te da nema prihvatljivog objašnjenja u situaciji kada superkompjuteri vrše istraživanja na molekularnom nivou, navode naučni časopisi.