Petak 01.06.2018.
13:39
Vestionline, Tanjug

Senakopulos: Sporazum još uvek ne postoji

Tanjug/AP
Grčka i Makedonija još uvek u pregovorima

Telefonski razgovor dvojice premijera najavljen je za danas.

Senakopulos je u intervjuu za grčku tv Epsilon rekao da u ovom trenutku sporazum ne postoji, izbegavši pritom da iznese više detalja o mogućem rešenju višedecenijskog spora Grčke i Makedonije.

- Dok se sve ne dogovori, ništa nije dogovoreno. Dakle, sve je još u pregovorima. Međutim, sa potpunom sigurnošću mogu reći da su važni erga omnes i ustavne promene, odnosno da su to osnovni preduslovi za bilo kakav sporazum sa bivšom Jugoslovenskom Republikom Makedonijom - rekao je Senakopulos.

Istakao je da je reč o sporazumu koji nije jednostavan i da će o njemu konačnu odluku doneti političari.

Sporazum, kazao je, sadrži mnoštvo tehničkih, pravnih i političkih pitanja koja obe strane treba veoma pažljivo da prouče.

- U ovom trenutku nema dogovora. Kada se postigne dogovor, razmotrićemo sve aspekte, sve detalje. Objavićemo sporazum, obavestiti političke lidere, obavestiti grčki narod, a onda ćemo imati jasnu diskusiju o svim aspektima, svim detaljima i svim pitanjima koja se odnose na sporazum - rekao je portparol grčke vlade.

On je odbio da odgovori da li Grčka prhvata identitet makedonskog jezika.

Ponovio je reči šefa grčke diplomatije da je "makedonski jezik prepoznat od 1977. godine u Ujedinjenim nacijama tokom vladavine Konstantinosa Karamanlisa".

Senakopulos je istakao da ne želi da predviđa ishod pregovora, koji su trenutno na nivou premijera, preneo je makedonski portal Fokus.

Upitan da komentariše stav makedonskog predsednika, Đorđa Ivanova, koji se protivi predlogu novog imena za opštu upotrebu, portparol grčke vlade je rekao da se to može posmatrati i iz drugog ugla.

U Makedoniji u međuvremenu  nije bilo komentara na izjavu predsednika Ivanova, koji je rekao da ostaje pri stavu i da ne prihvata rešnje spora oko imena koje bi bilo za opštu upotrebu.

"To znači da ne bi stavio potpis na međudržavni sporazum dve zemlje", prenosi deo makedonskih medija.

- Moj stav je da ne prihvatam rešenje spora oko imena za opštu upotrebu, ili "erga omnes" - ponovio je Ivanov juče i još jednom istakao da "zaključak jednog međunarodnog sporazuma treba da bude u skladu sa Ustavom, a ne da predviđa njegove promene".

Ministar spoljnih poslova Makedonije, Nikola Dimitrov, koji je Ivanova juče usmeno informisao o detaljima pregovora o novom imenu, nakon toga je izjavio da je za ime potrebna najviša odgovornost svih političkih faktora u zemlji.

- Za ovo izuzetno važno pitanje, koje traje i ugrožava budućnost zemlje već dugi niz godina, potrebna je saglasnost svih relevantnih političkih činilaca.  Ako ste pronašli način da zatvorite problem očuvanja identiteta i dostojanstva, svi bi trebalo da budemo na pravoj strani istorije - rekao je Dimitrov.

Inače, grčki mediji drugi dan za redom izveštavaju da stav predsednika Ivanova ceo proces u vezi sa imenom vodi ka novim preprekama i neizvesnosti.

"Makedonski premijer je u paralelnim internim pregovorima. Ako i samo ako pobedi u unutrašnjoj bitci, može se pojaviti 'beli dim", piše grčki list Proto tipo.

Prema pisanju Katimerinija i dalje je najdominantnije rešenje o tri predloga iz užeg izbora da novo ime Makedonije bude "Republika Severna Makedonija".
 

2024 © - Vesti online